مورالس درباره برنامه ریزی کودتایی دیگر در بولیوی هشدار داد

به گزارش وبلاگ آرمان، اوو مورالس رئیس جمهوری پیشین بولیوی ضمن هشدار درباره احتمال کودتایی مشابه کودتای 2019میلادی که به استعفای وی منجر شد، خواهان محافظت از دولت جدید و فرآیند تحول در راستا بازسازی دولت لاپاز شد.

مورالس درباره برنامه ریزی کودتایی دیگر در بولیوی هشدار داد

از خبرگزاری کوبایی پرنسا لاتینا، اوو مورالس رئیس جمهوری مستعفی و رهبر جنبش به سوی سوسیالیسم بولیوی با اعلام اینکه خطر نهفته کودتا همچنان جریان دارد، درباره نحوه محافظت از لوئیس آرسه رئیس جمهوری منتخب و فرایند تغییر و تحولات آینده کشور با اعضای حزب به بحث و گفت وگو پرداخت.

مورالس به همین دلیل بر حمایت از دولت جدید و کابینه اش در جهت موفقیت برای بهبود شرایط مالی کشور تاکید نمود.

به گفته رهبر حزب سوسیالیسم آرسه و همراهانش برای منافع اکثریت و حقوق ملت بولیوی مبارزه می نمایند، در حالی که کسانی که به دنبال سرنگونی دولت فعلی هستند منافع شخصی دارند.

اوو مورالس همچنین دولت موقت به ریاست خانم جنینه آنیس را متهم به ارتکاب اقدامات غیرانسانی علیه مردم بولیوی به ویژه در دوره سخت همه گیری کرد و گفت: رئیس جمهوری دولت موقت به جای سرمایه گذاری بودجه دولتی در بخش سلامت به منظور مهار بحران کرونا و نجات جان انسانها، اقدام به خرید 5 میلیون دلار مواد شیمیایی با هدف سرکوب اعتراضات کرد.

رهبر حزب سوسیالیسم در نشستی در مقرّ جنبش، جریان کودتا را جنگی ایدئولوژیک، عمل گرایانه و فرهنگی اجتماعی، بلکه انتخاباتی دانست و با توجه به اینکه شبه کودتای 2019 با همراهی ارتش صورت گرفت، با تشریح برنامه های آینده پیرامون دکترین نظامی، اعلام نمود: رئیس نیروهای مسلح وقت، سعی داشت از پیروزی لوئیس آرسه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری جلوگیری کند.

در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بولیوی در 20 اکتبر (28 مهرماه سال 98) که در دور نخست مورالس پیروز شد، تظاهرات اعتراض آمیز و اعتصاب های گسترده ای در بولیوی شروع شد. اوو مورالس که نخستین رئیس جمهور بومی بولیوی بود، پس از 13 سال حکومت بر بولیوی، در پی نامزدی برای چهارمین دوره ریاست جمهوری در سال 2019، پس از کودتای ارتش تحت حمایت سازمان کشورهای آمریکایی، از مقام خود استعفا داد و به آرژانتین رفت.

سناتور آنیس پس از کناره گیری مورالس از ریاست جمهوری در 10 نوامبر (19 آبان ماه) و پناهنده شدنش به مکزیک، خود را رئیس جمهوری موقت بولیوی اعلام نمود. مورالس چندی بعد از مکزیک به آرژانتین رفت.

اما رئیس جمهوری مستعفی پس از پیروزی لوئیس آرسه در انتخابات 2020 بولیوی، همانطور که پیشتر اعلام نموده بود، در سالروز تبعید خود (18 آبان) به بولیوی بازگشت و مجدداً رهبری جنبش را به دست گرفت. ، ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "مورالس درباره برنامه ریزی کودتایی دیگر در بولیوی هشدار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مورالس درباره برنامه ریزی کودتایی دیگر در بولیوی هشدار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید