نگاهی ویژه بر شرق شناسی و نقدها واردشده بر آن

به گزارش وبلاگ آرمان، سومین شماره مجله گاهِ نقد، به آنالیز و تحلیل تاریخ ایران باستان در فضای نشر کشور می پردازد و به واکاوی فرایند پملاقاتشدن کشفیات باستان شناسی و شرق شناسی و بازتاب یافته های آن ها در کتاب های تاریخ می پردازد. از این روی مهم ترین و معتبرترین کتاب های تاریخ ایران باستان نقد و آنالیز می شوند و نگاهی سرتاسری به سپهر نشر کشور انداخته خواهد شد. گفتار، ملاقات، نقدوار، هشدار و رهیار بخش های گوناگون این شماره هستند که هرکدام از زاویه ای ویژه به ایران باستان در آینۀ کتاب ها نگریسته اند.

نگاهی ویژه بر شرق شناسی و نقدها واردشده بر آن

در گفتار، جعفر مرادحاصلی، سردبیر این شماره از گاه نقد، به جست وجوی سرچشمه های کشفیات باستان شناختی در ایران می پردازد و آنچه را که ایرانیان از گذشته و تاریخ خود می دانند ریشه یابی می نماید. در ادامه به نسل اول تاریخ پژوهان ایرانی می پردازد و نگاهی به تاریخ باستان در عرصه سیاست می اندازد. بخش ملاقات از زاویه نگاه ایران شناسی به ملاقات ایران باستان می رود و سه عنوان از کتاب هایی را که نگاهی کلی به گذشته ایران انداخته اند مرور می نماید.

در بخش نقدوار مهم ترین کتاب های چاپ شده نویسندگان ایرانی و خارجی در زمینه ایران باستان آنالیز و موشکافی می شوند. در این بخش کتاب ها بر پایه دوره های تاریخی دسته بندی شده اند و به ترتیب به دوره مادها، هخامنشیان، اسکندر مقدونی و سقوط هخامنشیان، دوران اشکانیان، سلسله ساسانیان و در خاتمه ورود اسلام به ایران و سقوط ساسانیان پرداخته می گردد. بخش ویژه ای نیز به کورش هخامنشی اختصاص دارد که به کتاب های گوناگون پیرامون زندگی و کشورداری کورش نگاهی می اندازد. همچنین در قسمت تازه های کتاب، جدیدترین کتاب های این حوزه معرفی و آنالیز می شوند.

بخش هشدار گشتی در بازار کتاب ایران می زند و ناشران کتاب های تاریخی و زمینه های کاری آنان را تحلیل و آنالیز می نماید. این بخش به درون مایه کتاب های چاپ شده و ناشران آن ها نگاهی ژرف می اندازد و سهم مطالب تازه و نو و مطالب کهنه و تکراری را در عرصۀ نشر واکاوی می نماید.

در بخش رهیار نیز یک بسته پیشنهادی کتاب برای دوست داران تاریخ ایران باستان فراهم شده است که موضوعات گوناگونی را پوشش می دهد و به شرق شناسی و نقدها واردشده بر آن نگاهی ویژه دارد.

شماره سوم ماهنامه گاه نقد به سردبیری جعفر مرادحاصلی، در 220 صفحه در مراکز پخش و روزنامه فروشی ها عرضه شده است. همچنین شما می توانید نسخه الکترونیک این شماره و شماره های پیشین ماهنامه گاه نقد را از بخش کتابیکای نرم افزار روبیکا و نیز نرم افزار طاقچه تهیه کنید.

ماهنامه گاه نقد به همت سامانه کارشناسی کتاب مجمع ناشران انقلاب اسلامی، با توجه به خلأ موجود در نقد تخصصی حوزه های مختلف کتاب تدوین و در حوزه های گوناگون ادبیات داستانی، تاریخ، علوم اجتماعی، فلسفه، زبان فارسی و درست نویسی، روان شناسی و دین عرضه خواهد شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "نگاهی ویژه بر شرق شناسی و نقدها واردشده بر آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی ویژه بر شرق شناسی و نقدها واردشده بر آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید