نخست وزیر اسطوره ای ژاپن درگذشت

به گزارش وبلاگ آرمان، ایرنا نوشت: یاسوهیرو ناکاسونه نخست وزیر پیشین ژاپن و سیاستمدار اسطوره ای ژاپن پس از جنگ جهانی دوم، در سن 101 سالگی درگذشت.

نخست وزیر اسطوره ای ژاپن درگذشت

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ناکاسونه که پیرترین رهبر پیشین در دنیا و پیرترین نخست وزیر پیشین در ژاپن بود، در جنگ دنیای دوم به عنوان افسر نیروی دریایی خدمت کرد و در سال های پس از جنگ به نخست وزیری رسید.

ناکاسونه در سال 1947 در سن 28 سالگی به عنوان جوان ترین عضو مجلس وارد نهاد قانونگذاری ژاپن شد و بیش از 50 سال نمایندگی را در کارنامه خود ثبت کرد.

او به عنوان یک مخالف سرسخت اشغالگری آمریکا که از 1947 تا 1952 طول کشید، وارد عرصه سیاست شد، اما از سال 1982 تا 1987 که نخست وزیر ژاپن بود، روابط خوبی با ایالات متحده داشت و به دوستی با رونالد ریگان مشهور شد.

ناکاسونه در دوره نخست وزیری خود، بودجه نظامی ژاپن را افزایش داد، برای بازنگری در قانون اساسی صلح محور که توسط آمریکا نوشته شده بود کوشش کرد و به خاطر اظهارات میهن پرستانه گستاخانه ای که داشت تحت انتقاد نهاده شد.

وی در دهه 1950 از نیروهای سیاسی فعال در حمایت از ساخت رآکتورهای هسته ای بود که یاری شایانی به رشد اقتصاد جنگ زده ژاپن کرد، هر چند این سیاست به دنبال حادثه اتمی نیروگاه هسته ای فوکوشیما پس از سونامی سال 2011 مورد بازنگری واقع شد.

او به شدت خواهان بازنگری در قانون اساسی ژاپن و تغییر اصل 9 آن بود که استفاده از جنگ را به عنوان یک حق حاکمیت ملی از این کشور سلب و حق داشتن نیروهای مسلح را نیز از آن نفی می نماید. وی در سال های اخیر نیز کوشش زیادی برای این هدف کرد.

ناکاسونه اولین نخست وزیر ژاپن بود که به کره جنوبی که خاطرات تلخی از استعمار ژاپن از سال 1910 تا 1945 دارد، سفر کرد.

ناکاسونه همچنین اولین نخست وزیر پس از جنگ ژاپن بود که به صورت رسمی از معبد یاسوکونی که آرامگاه کشته شدگان جنگ دنیای دوم از جمله بعضی از سیاستمداران ارشد ژاپنی متهم به جنایت جنگی است، بازدید کرد.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "نخست وزیر اسطوره ای ژاپن درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر اسطوره ای ژاپن درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید