مسواک زدن منظم خطر نارسایی قلبی را کاهش می دهد

به گزارش وبلاگ آرمان، نتایج یک مطالعه که به تازگی صورت گرفته است نشان می دهد دست کم سه بار مسواک زدن در روز خطر ابتلا به نارسایی قلبی را 12 درصد کاهش می دهد.

مسواک زدن منظم خطر نارسایی قلبی را کاهش می دهد

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اینترنتی تک اکسپلوریست، بهداشت ضعیف دهان می تواند موجب بروز التهاب سیستمیک گردد که عامل ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی و نارسایی قلبی است. فیبریلاسیون دهلیزی زمانی رخ می دهد که در دهلیزها، موج الکتریکی تحریک، جهت مشخصی نداشته باشد یعنی سلول های عضلانی دهلیز به صورت نامنظم تحریک و در نتیجه منقبض می شوند؛ در نتیجه انقباض منظم دهلیز وجود ندارد پس دهلیزها نمی توانند خون را به صورت کامل به بطن ها پمپ نمایند و بطن بدون نظم طبیعی و بدون پیروی و انتظار دهلیز، منقبض می گردد.

اکنون محققان دانشگاه EWHA کره جنوبی در مطالعه ای به آنالیز این موضوع پرداختند که آیا شاخص های بهداشت دهان و دندان با فیبریلاسیون دهلیزی و نارسایی قلبی ارتباط دارد یا خیر. در این مطالعه در مجموع 161 هزار و 286 فرد 40 تا 79 ساله از سیستم بیمه سلامت ملی کره مورد آنالیز نهاده شد. این افراد هیچ سابقه ابتلا ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی یا نارسایی قلبی نداشت. این افراد در فاصله زمانی میان سال های 2003 و 2004 تحت معاینات منظم پزشکی نهاده شده بودند. محققان اطلاعاتی در خصوص بهداشت، وزن، آزمایش های پزشکی ، بیماری ها، شیوه زندگی و بهداشت دهان و دندان جمع آوری کردند.

در طی این پیگیری ده و نیم ساله، چهار هزار و 911 نفر خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی و هفت هزار و 971 نفر نیز خطر ابتلا به نارسایی قلبی پیدا کردند. این مطالعه نشان داد که مسواک زدن دندان ها برای دست کم سه بار در روز خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی و نارسایی قلبی را در طول ده و نیم سال این مطالعه به ترتیب 10 و 12 درصد کاهش داد.

  • مسواک زدن از بدو تولد لازم است

درحالی که در این مطالعه مکانیسم های این رابطه مورد آنالیز قرار نگرفته است اما محققان می گویند، یک احتمال می تواند این باشد که مسواک زدن مکرر باعث کاهش باکتری های بین دندان و لثه می گردد و از ورود آن به جریان خون جلوگیری می نماید؛ بهداشت ضعیف دهان و دندان به ورود باکتری های موجود به خون منجر شده و باعث ایجاد التهاب در بدن می گردد؛ این باکتری ها، ضربان نامنظم قلب را افزایش می دهند. نتایج این مطالعه در مجله Preventive Cardiology منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "مسواک زدن منظم خطر نارسایی قلبی را کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسواک زدن منظم خطر نارسایی قلبی را کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید