طرز تهیه کیک خرما و گردو با سس کارامل

به گزارش وبلاگ آرمان، کیک خرما و گردو ازجمله کیک های بسیار خوشمزه است که می توانید به عنوان عصرانه، صبحانه و یا برای مهمانی ها تهیه کنید و در کنار خانواده و دوستان از خوردن آن لذت ببرید. این کیک به دلیل وجود خرما و گردو در آن بسیار مقوی است. همان طور که می دانید خرما میوه بسیار پر خاصیتی است که منبع غنی از مس، منیزیم، سلنیوم و منگنز است.

طرز تهیه کیک خرما و گردو با سس کارامل

همه این ها برای حفظ سلامت استخوان ها و جلوگیری از بیماری های مرتبط با پوکی استخوان ضروری هستند. خرما غنی از پتاسیم است و مواد معدنی اش باعث کاهش فشار خون می گردد. همچنین این میوه حاوی مواد مغذی بسیاری است که به افزایش سطح انرژی شما یاری می نماید.

خرما حاوی قند های طبیعی مانند سقز، فروکتوز و گلوکز است که باعث تقویت انرژی بدن می¬شوند؛ بنابراین به هیچ وجه نباید خرما را از سبد غذایی خود حذف کنید و بهتر است دنبال یاد دریافت انواع غذا، کیک و دسر هایی باشید که با این میوه خوشمزه و پرخاصیت تهیه می گردد. به همین جهت ما هم در این بخش طرز تهیه کیک خرما و گردو را برای شما عزیزان در نظر گرفته ایم. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با طرز تهیه، نکات و فوت و فن های این کیک خوشمزه و مقوی آشنا شوید.

مواد اولیه لازم برای تهیه کیک خرما و گردو

خرما هسته گرفته: 2 پیمانه

کره: 150 گرم

شکر: 2/1 پیمانه

تخم مرغ: 2 عدد

آرد: 260 گرم + 3 قاشق غذاخوری

بکینگ پودر: 12 گرم

هل: 1 قاشق چایخوری

دارچین: 2/1 قاشق چایخوری

وانیل: 4/1 قاشق چایخوری

نمک: 8/1 قاشق چایخوری

مغز گردو خرد شده: 1 پیمانه

آب جوش: 1 پیمانه

قبل از این که سراغ طرز تهیه برویم، ضروری است ابتدا شرحاتی در خصوص تهیه انواع کیک ارائه بدهیم:

1- برای درست کردن هر کیکی باید مواد اولیه را به دمای محیط برسانید؛ بنابراین حداقل نیم ساعت قبل از آغاز همه مواد را از یخچال خارج کنید و اجازه بدهید به دمای محیط برسند. همچنین برای پخت هر کیکی آرد و مواد خشک مثل پودر کاکائو را 3 بار الک کنید. این کار باعث هواگیری و سبک شدن آرد می گردد. درنتیجه بافت کیک شما بهتر خواهد شد. نکته مهم دیگری که در خصوص آرد باید به آن توجه کنید، این است که کیفیت آرد های موجود در بازار متفاوت است.

به همین دلیل متناسب با کیفیت آرد ممکن است میزان آن کم تر یا بیش تر از مقداری گردد که در دستور گفته شده است؛ بنابراین موقع اضافه کردن آرد به این مسئله توجه داشته باشید. اگر دیدید مواد کیک درحال سفت شدن است و هنوز مقداری از آرد باقی مانده است؛ یعنی آردی که اضافه نموده اید، کافی است و بقیه را اضافه نکنید. اگر طبق دستور عمل کردید و احساس کردید مواد کیک هنوز به آن غلظتی که باید برسد، نرسیده است؛ یعنی باید کمی بیش تر آرد اضافه کنید؛ بنابراین شما همواره مقدار آردی را که در دستور گفته شده اس، تهیه کنید. ممکن است این مقدار باتوجه به کیفیت آرد کم یا زیاد گردد.

2- دقیق بودن دمای فر در پخت کیک نقش بسیار مهمی دارد. وقتی قالب را در فر می گذارید، باید دقیقاً به همان دمای گفته شده در دستور رسیده باشد و در طول پخت هم تغییر دما ندهد. معمولاً درجه حرارت و مدت زمان پخت در فر های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال اگر در دستور گفته شده دمای 175 درجه به مدت 45 دقیقه ممکن است در فر شما با این دما و مدت نتیجه مطلوب حاصل نگردد و این مسئله به این دلیل است که در واقع فر شما به آن دمای گفته شده نرسیده است یعنی شما فر را روی درجه 175 تنظیم نموده اید؛ اما در واقع دمای واقعی فر شما 175 نیست و ممکن است کم تر یا بیش تر از این دما بوده باشد.

کسانی که سابقه پخت شیرینی و کیک را دارند، معمولاً قلق فری که از آن استفاده می نمایند، دست شان هست. مثلاً می دانند اگر در دستور گفته شده دمای 175 درجه در فری که استفاده می نمایند، این دما روی درجه 185 حاصل می گردد. اگر زیاد با فر کار ننموده اید و دمای فرتان را نمی دانید، بهترین کار تهیه دماسنج فر است. همان طور که گفتیم، دمای بیش تر فر ها دقیق نیست. استفاده از دماسنج فر بسیار ساده است و باید آن را به طبقه فر آویزان کنید.

به این موضوع توجه داشته باشید که معمولاً درجه حرارتی که در دستور ها گفته می گردد، بر مبنای فر برقی است. اگر از فر گازی استفاده می کنید و دماسنج فر ندارید، دما را حدود 10 درجه سانتی گراد بیش تر بگذارید. دمایی که گفته می گردد، باز هم به فر شما بستگی دارد و باید قلق فر دست تان بییاد. با چند بار امتحان کردن متوجه دما و مدت زمان پخت خواهید شد.

3- سعی کنید یک ترازوی دیجیتال و پیمانه های استاندارد آشپزی تهیه کنید؛ زیرا در تهیه کیک و شیرینی اندازه های دقیق مواد اولیه بسیار مهم است. اندازه گیری با ترازوی دیجیتال نسبت به پیمانه ها دقیق تر است. خیلی از افراد طریقه صحیح استفاده از پیمانه ها را نمی دانند؛ بنابراین اگر برایتان مقدور است، حتماً ترازوی دیجیتال تهیه کنید.

اگر خواستید با پیمانه اندازه گیری کنید، برای اندازه گیری مواد خشک مثل آرد و پودر کاکائو قبل از پیمانه زدن، مواد را با قاشق هم بزنید. چون این مواد بعد از مدتی حالت فشرده پیدا می نمایند. نکته مهم دیگری که در فرآیند پیمانه زدن باید رعایت کنید، این است که مواد را با قاشق داخل پیمانه بریزید و به هیچ عنوان پیمانه را داخل ظرف حاوی مواد نزنید؛ چون در این حالت اندازه ها دقیق نمی شوند. وقتی مواد را داخل پیمانه می ریزید، نباید سرپر و گنبدی شکل باشد.

4- همواره زمان به هم زدن تخم مرغ چندین بار همزن را خاموش کنید و اطراف ظرف را با یاری لیسک تمیز و داخل ظرف بریزید تا ذره ای از تخم مرغ به صورت هم نزده داخل کیک نباشد، وگرنه با وجودی که از وانیل و یا اسانس استفاده می کنید، باز کیک بوی تخم مرغ می گیرد. خیلی از افراد فکر می نمایند که وانیل و طعم دهنده ها بوی بد تخم مرغ را از بین می برد. درحالی که این فکر اشتباه است. آن چه بوی بد تخم مرغ را از بین می برد، درست هم زدن تخم مرغ است. پس این مرحله را بادقت انجام دهید.

5- در انتخاب قالب کیک دقت کنید. اگر قالب نسبت به مواد کوچک یا عظیم باشد، نتیجه مطلوبی نمی گیرد. همواره باید قالبی انتخاب کنید که وقتی مواد کیک را در آن ریختید، 1/3 قالب خالی بماند. البته همه این موارد احتیاج به تجربه دارد. شاید بار اول متوجه نشوید که چه قالبی مناسب است. باید چندبار کیک درست کنید تا چشم شما به اندازه ها عادت کند و بتوانید سریع قالب مناسب را انتخاب کنید.

6- نکته مهم دیگر در پخت کیک انتخاب جنس قالب است. قالب های متنوع و گران قیمت زیادی در بازار موجود است. وقتی برای خرید قالب مراجعه می کنید باتوجه به تنوع ممکن است در انتخاب قالب سر درگم شوید. یکی از بهترین قالب ها برای تهیه انواع کیک که نسبت به سایر قالب ها قیمت مناسبی هم دارد. قالب های گالوانیزه است که معمولاً از همه لوازم قنادی ها می توانید تهیه کنید و در طرح ها و شکل های مختلف موجود است.

7- یک نکته خیلی مهم که در پخت انواع کیک باید رعایت کنید، این است که در فر را قبل از 30 دقیقه به هیچ عنوان باز نکنید. اگر این کار انجام دهید، تمام زحمات تان هدر می رود، زیرا در این صورت کیک شما پف نمی نماید.

8- درنهایت اینکه سعی کنید از مواد اولیه مرغوب در پخت کیک و شیرینی بهره ببرید. اگر مواد شما مرغوب نباشد، به هیچ عنوان نتیجه مطلوبی نمی گیرید. به عنوان مثال ممکن است همه نکات را رعایت نموده باشید؛ اما درنهایت کیک شما سفت شده است. این امر می تواند به این دلیل باشد که از آرد مرغوب استفاده ننموده اید.

طرز تهیه کیک خرما و گردو

1- ابتدا پوست خرما ها را بگیرید. بعد هسته آن را جدا کنید. سپس آب جوش را به آن اضافه کنید. اجازه بدهید خرما داخل آب جوش حل گردد. کره ای را که به دمای محیط رسیده است، با شکر و وانیل مخلوط کنید. حدود 4 دقیقه با همزن برقی هم بزنید تا پفکی گردد. در مرحله بعد تخم مرغ ها را دانه دانه به آن اضافه کنید. هر تخم مرغی را که اضافه می کنید، باید حدود 3 دقیقه با همزن برقی هم بزنید. در آخر هل + دارچین + خرمایی که از حرارت افتاده است، به این ترکیب اضافه کنید و به مدت 2 دقیقه با همزن برقی هم بزنید. حواستان باشد خرما حتماً باید سرد شده باشد. اگر خرما را داغ اضافه کنید، تخم مرغ می بُرد.

در صورت تمایل می توانید نیمی از خرما ها را به روشی که گفتیم، پوره کنید و در این مرحله اضافه کنید. بقیه خرما را پوره نکنید و فقط هسته آن را جدا کنید. وسط آن ها گردو بگذارید و بعد از این که نیمی از مواد را داخل قالب ریختید، این خرما ها را روی آن بچینید. سپس بقیه مواد را اضافه کنید.

2- نیمی از آرد را به ترکیب بالا اضافه کنید و در حد مخلوط شدن با همزن برقی هم بزنید. بعد بکینگ پودر و نمک را اضافه کنید. دوباره بقیه آرد را اضافه کنید و در حد مخلوط شدن با همزن هم بزنید. گردو های خرد شده را با 3 قاشق غذاخوری آرد مخلوط کنید و به مواد اضافه کنید. سپس با لیسک هم بزنید. کف قالب موردنظر کاغذ روغنی پهن کنید یا این که آن را با روغن جامد چرب کنید. اگر خواستید دیواره ها را هم با روغن چرب کنید، حتماً بعد از روغن زدن دیواره ها آن را آرد پاشی کنید تا مانع پف کردن کیک نگردد. برای این حجم از مواد قالب 20 سانتی مناسب است. کیک را به مدت 1 ساعت در طبقه وسط فری که روی دمای 175 درجه سانتی گراد تنظیم نموده اید، قرار بدهید. (فر را از 20 دقیقه قبل روشن کنید تا گرم گردد) برای این که متوجه شوید کیک پخته است، سیخ چوبی یا خلال دندان را در قسمت وسط کیک بزنید. اگر مواد به آن نچسبید؛ یعنی کیک شما پخته است.

3- وقتی کیک پخت و خواستید آن را از فر خارج کنید، ابتدا فر را خاموش کنید. سپس در آن را باز کنید و اجازه بدهید کیک چند دقیقه داخل فر خاموش با در باز بماند. اگر بالافاصله آن را از فر خارج کنید، پف کیک می خوابد. به دلیل اینکه یک دفعه از محیط خیلی گرم وارد محیط سرد می گردد. درنتیجه به آن شوک وارد می گردد. وقتی کیک را از فر خارج کردید، یک دفعه آن را در محیط سرد قرار ندهید. مثلاً آن را روی سنگ اوپن یا در راستا باد کولر یا پنکه نگذارید. البته به این نکته توجه داشته باشید که این کیک به دلیل وجود خرما در ترکیبات آن بافت سنگینی دارد و نسبت به کیک های دیگر کم تر پف می نماید.

4- بعد از اینکه کیک را از فر خارج کردید، اجازه بدهید سرد گردد. سپس با کاردک یا چاقو دور کیک را از قالب جدا کنید. بعد کیک را روی توری برگردانید. توری یک پنجره پلاستیکی یا فلزی است که می توانید از لوازم قنادی ها تهیه کنید و به جای سینی از آن بهره ببرید.

5- در صورت تمایل می توانید روی کیک سس کارامل بریزید. برای تهیه سس کارامل 1/2 پیمانه شکر را داخل تابه بریزید. روی حرارت ملایم قرار بدهید (هرقدر تابه عظیم تر باشد، بهتر است) وقتی که شکر آغاز به کاراملی شدن کرد، با قاشق هم بزنید تا کل شکر کاراملی گردد. حواس تان باشد شکر نسوزد. سپس 1/2 پیمانه خامه صبحانه به آن اضافه کنید و سریع هم بزنید تا شکر و خامه یک دست شوند. اگر سس کارامل غلیظ بود، مقداری خامه به آن اضافه کنید. بعد از سرد شدن کیک آن را با سس کارامل تزئین کنید.

نکات کلیدی و فوت و فن های پخت یک کیک عالی

خیلی مواقع با اینکه کاملاً مطابق دستور عمل نموده اید، کیک تان خراب می گردد. شاید خیلی از نکات مهم به نظر شما بی اهمیت باشد. در این قسمت علت برخی از مسائل را که ممکن است در تهیه انواع کیک ها پیش بیاید، شرح می دهیم.

چرا کیک پف ننموده است؟

1- دمای فر خیلی زیاد یا کم است. اگر دمای فر زیاد باشد، کیک پف نمی نماید و نپخته باقی می ماند. اگر دمای فر کم باشد، کیک پف می نماید؛ ولی به مرور پفش را از دست می دهد. همچنین اگر فر از قبل گرم نشده باشد، پف کیک می خوابد.

2- میزان چربی (روغن، کره، تخم مرغ) زیادتر از حد معمول بوده است یا اینکه قالب را خیلی چرب نموده اید. برای چرب کردن قالب کافی است نوک انگشت تان را به روغن آغشته کنید. بعد کل قالب را با آن چرب کنید.

3- حتماً در پخت هر کیکی باید موادی را که داخل یخچال هستند، حداقل نیم ساعت قبل از یخچال خارج کنید.

4- در هنگام اضافه کردن مواد ترتیب را رعایت ننموده اید.

5- میزان بکینگ پودر نسبت به آرد کم بوده یا اینکه از بکینگ پودر کهنه استفاده نموده اید.

6- اندازه قالب کیک نسبت به حجم مواد عظیم یا کوچک بوده است.

7- میزان هم زدن مواد در ابتدا خیلی کم بوده یا اینکه در بخش آخر که باید همه مواد را با هم مخلوط کنید، خیلی هم زده اید. در این بخش صرفاً باید مواد را در حد مخلوط شدن هم بزنید.

چرا کیک گنبدی شده است؟

1- فر زیادی داغ بوده است. به این نکته توجه داشته باشید که فر باید از 20 دقیقه قبل از اینکه کیک برای رفتن در فر آماده گردد، گرم شده باشد.

2- میزان مایعات کیک نسبت به آرد کم یا اینکه آرد سنگین بوده است. چون میزان گلوتن موجود در آرد ها متفاوت است. ممکن است میزان آرد کم تر یا بیش تر از چیزی گردد که در دستور گفته شده است.

3- مواد را در انتهای کار زیاد هم زده اید و هم زدن هم به صورت دورانی نبوده است.

چرا روی کیک چسبنده شده است؟

1-کیک داخل قالب خودش سرد نشده و خیلی زود از قالب خارج شده است. این کار علاوه بر اینکه باعث چسبنده شدن روی کیک می گردد، باعث خرد شدن کیک هم می گردد.

2- کیک قبل از پخت کامل از فر خارج شده است.

3- زمان پخت کیک کم و حرارت زیاد بوده است.

4- وقتی کیک داغ بوده، روی آن چیزی مثل بشقاب قرار گرفته است.

5- شکر و مایعات کیک بیش تر از حد معمول بوده است.

چرا کیک فرو رفته است؟

1- میزان بکینگ پودر زیاد بوده است.

2- از آرد مرغوب استفاده ننموده اید.

3- قالب کیک نسبت به مواد کوچک بوده است.

4- میزان شکر نسبت به مواد زیاد بوده است.

5- فر زیادی داغ بوده است.

6- در فر موقع پخت باز شده است.

چرا کیک خمیر شده است؟

1- دمای فر زیاد بوده و قبل از اینکه کیک مغزپخت گردد، سطح رویی آن پخته و خشک شده است.

2- تعداد تخم مرغ نسبت به بقیه مواد زیاد بوده است.

3- مواد را خوب با هم مخلوط ننموده اید.

4- مواد اولیه به دمای محیط نرسیده است.

5- بکینگ پودر کهنه یا فاسد بوده است.

منبع: فرارو

به "طرز تهیه کیک خرما و گردو با سس کارامل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه کیک خرما و گردو با سس کارامل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید