کدام ژن در ابتلا به آلزایمر موثراست؟

به گزارش وبلاگ آرمان، تهران (پانا) - پژوهشگران کانادایی در آنالیز جدید خود نشان داده اند که یک ژن خاص می تواند در پیشگیری از بروز آلزایمر مؤثر باشد.

کدام ژن در ابتلا به آلزایمر موثراست؟

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران کانادایی در آنالیز جدید خود، گام دیگری به سوی درک بیماری آلزایمر برداشته اند. آنها عملکرد جدیدی را برای ژن موسوم به BMI1 کشف نموده اند که در مهار پیری مغز نقش دارد.

گیلبرت برنیر (Gilbert Bernier)، سرپرست این پژوهش، در آنالیز خود نشان داده است که شاید BMI1 بتواند از بی نظمی نورون ها در ساختارهای موسوم به G4 پیشگیری کند. بدین ترتیب، BMI1 با پیشگیری از تشکیل اضافه ساختارهای G4 که عملکرد نورون ها را در هم می ریزند، از بروز آلزایمر پیشگیری خواهد نمود.

برنیر گفت: این کشف جدید، به دانش ما در خصوص مکانیسم های بنیادی که به بیماری آلزایمر منجر می شوند، اضافه می نماید. هنوز هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد و هر پیشرفتی در این زمینه می تواند موجب امیدواری افراد مبتلا به آلزایمر و خانواده آنها باشد.

برنیر در پژوهش پیشین خود نشان داده بود که بیان ژن BMI1 به طور خاص در مغز افراد مبتلا به بیماری آلزایمر کاهش می یابد.

وی همچنین نشان داد که غیرفعال کردن BMI1 در نورون های کشت شده انسان یا موش ها، برای تکرار مجدد نشانگرهای آسیب شناسی مرتبط با بیماری آلزایمر کافی است.

نتایج این پژوهش، در مجله Nature Communications به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری پانا

به "کدام ژن در ابتلا به آلزایمر موثراست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام ژن در ابتلا به آلزایمر موثراست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید