کاشت نعنا در گلدان به روش قلمه زدن یا کاشت بذر

به گزارش وبلاگ آرمان، انگیزه - گیاهان و حیوانات - کاشت نعنا در خانه بسیار آسان تر از آن چیزی است که فکرش را می کنید؛ شما می توانید گلدانی از نعنای تازه در خانه خود داشته باشید. با این کار علاوه بر اینکه سرسبزی و عطر خوشایند نعنا را در محیط خانه خود پخش می کنید، می توانید از سبزی های تازه و سالم خود مصرف کنید. در ادامه با روش کاشت و نگهداری نعنا آشنا می شوید.

کاشت نعنا در گلدان به روش قلمه زدن یا کاشت بذر

با کاشت این گیاه دارویی می توانید از خواص طبیعی آن بهره مند شوید. کاشت نعنا به روش های مختلفی انجام می شود. اما قلمه زدن و کاشت بذر معمول ترین روش های موجود هستند.

وسایل مورد نیاز

 • خاک حاصلخیز
 • دستکش باغبانی
 • بیلچه باغبانی
 • قلمه نعنا
 • گلدان مناسب
 • اسپری آب برای آبیاری نعنا
 • بذر مرغوب نعنا برای کاشت

1. کاشت نعنا با استفاده از روش قلمه زدن

اگر سبزی نعنایی که خریداری کرده اید، ساقه های قوی، سبز و سالمی دارد، از آن می توانید برای قلمه استفاده کنید و آن را در گلدان مورد نظر خود بکارید. در زیر به بررسی مراحل کاشت نعنا از روش قلمه زدن خواهیم پرداخت.

 • در ابتدای کار به اندازه 10 سانتی متر از قوی ترین و سالم ترین ساقه نعنایی را که در اختیار دارید، در قسمت پایینی برگ های جفت نعنا با استفاده از چاقو یا تیغ تیز و تمیز برش دهید. برای این کار بهتر این است که محل را به صورت اریب و مایل برش دهید و تا جایی که ممکن است از له شدگی ساقه اجتناب کنید.
 • برگ های واقع در قسمت پایینی ساقه را جدا کرده و تنها سه برگ بر روی ساقه باقی بگذارید. هدف از این کار این است که موجب می شود تا انرژی گیاه صرف ریشه دار شدن سریع تر قلمه شود و انرژی آن صرف برگ ها نشود.
 • در این مرحله باید قلمه نعنا را درون ظرف یا لیوان پر از آب قرار دهید به طوری که تمام قسمت ساقه بدن برگ گیاه درون آب قرار گیرد.
 • ظرفی را که قلمه در آن قرار گرفته است را در مکانی گرم و به دور از تابش مستقیم نور آفتاب قرار دهید.
 • توجه داشته باشید که هر وقت آب ظرف کم شد، باید به آن آب بیفزایید.
 • قلمه نعنای شما در زمانی در حدود دو هفته ریشه دار خواهد شد و شما می توانید آن را به گلدان مناسبی که تهیه کرده اید، انتقال دهید.
 • برای انتقال نعنا، گلدان مناسب با اندازه کوچک را خریداری کرده و آن را با استفاده از خاک برگ و ماسه پرکنید.
 • درون خاک سوراخی به عمق 3 سانتی متر ایجاد کرده و قلمه نعنای خود را که حالا ریشه دارد را درون این شکاف بکارید. در این مرحله بسیار مراقب باشید تا ریشه های نازک نعنا آسیبی نبیند.
 • پس از قرار دادن قلمه نعنا در شکاف ایجاد کرده، به آرامی اطراف ساقه را با خاک پرکرده و فشار دهید.
 • بعد از انتقال قلمه نعنا به گلدان، گیاه را به آرامی با استفاده از اسپری آبیاری کنید و گلدان نعنای خود را به محل با نور زیاد منتقل کنید.
 • پس از گذشت مدت کوتاهی نخستین برگ های نعناع شما سبز خواهند شد.
 • زمانی که می خواهید برگ های نعنا خود را برداشت کرده و آن ها را به مصرف برسانید، بهتر است از برگ های بالایی این کار را شروع کنید تا برگ های بیشتری در اطراف آن رشد کند.

2. کاشت نعنا با استفاده از بذر

با توجه به اینکه پرورش نعنا به روش تکثیر با بذر چندان رایج فراگیر نیست، اما نحوه کاشت آن بسیار شبیه کاشت ریحان و کاشت سبزی خوردن در گلدان است. در صورتی که قصد کاشت نعنا با استفاده از بذر آن را دارید، ذکر این نکته لازم است که بدانید بذرهای نعنا سمی هستند و در صورتی که ناخواسته توسط بچه ها خورده شوند، موجب مسمومیت می شوند.

روش کاشت

 • از گل فروشی یا مکان های دیگر مقداری بذر نعنا مرغوب تهیه و خریداری کنید.
 • مقداری از بذرهای نعنا را که خریداری کرده اید، روی خاک گلدان خود بپاشید و روی آن را با لایه ای نازک از خاک مناسب کاملا بپوشانید.
 • تا هنگامی که بذرهای نعنای شما جوانه بزنند، سطح خاک گلدان نعنا را به درستی آبیاری کنید و این کار باید به نحوی باشد که سطح خاک گلدان همیشه مرطوب باشد.
 • پس از اینکه نعنای شما جوانه زد، گیاهان کوچک نعناع را به فاصله 30 سانتی متر از هم تنک کنید.
 • دقت داشته باشید که گیاه نعنا می تواند سریعاً رشد کند و گسترش یابد. از طرفی دیگر لازم است بدانید نعناع با استفاده ریشه های زیرزمینی خود می تواند گیاهان جدیدی ایجاد کند؛ بنابراین بعد از کاشت نعنا در گلدان از ریشه های جدید نیز می تواند ساقه های تازه نعنا رشد کند.

شرایط مورد نیاز برای نگهداری از گیاه نعنا

گیاه نعنا برای رشد به شرایط خاصی نیاز دارد که در زیر به تعدادی از آن ها خواهیم پرداخت.

1) خاک

خاک مرغوب برای کاشت نعنا دارای ترکیبی از پیت ماس یا کوکوپیت به همراه پرلیت یا ماسه است، از طرفی دیگر مخلوطی از کمپوست و خاک باغچه را نیز می توان به منظور کاشت و پرورش نعنا مورد استفاده قرار داد.

2) آبیاری

برای پرورش و رشد بیشتر نعنایی که کاشته اید، بهتر این است که خاک گلدان شما همیشه مرطوب باشد. دقت کنید که منظور از مرطوب بودن، به هیچ عنوان خیس بودن نیست. به این منظور در ابتدا از زهکش گلدانی که تهیه کرده اید، اطمینان حاصل کنید و در مرحله دوم، با توجه به دمای محیط گیاه را روزانه دو بار به مقدار کم آبیاری کنید.

3) کود دهی

لازم به ذکر است، بهتر این است که از کوددهی به سبزی ها اجتناب کنید، زیرا این موضوع موجب تغییر طعم سبزی های شما می شود. با این وجود در صورتی که شاهد بودید که گیاهتان کمبود تغذیه دارد و به خوبی رشد نمی کند، مقداری کود مایع به آن بدهید.

4) دما

مناسب ترین دما برای رشد نعنا در حدود 18 تا 21 درجه سانتی گراد است، از این رو می بایست از قرار دادن گلدان نعنا در برابر باد سرد مثل باد کولر و یا در کنار بخاری اجتناب کنید.

5) زمان مناسب برای کاشت نعنا

دقت داشته باشید که این گیاه را نمی توانید در هر فصلی بکارید. زمان کاشت نعنا در دو فصل بهار و پاییز انجام می شود، از طرفی کشت بهاره نعنا، به کشت پائیزه آن، ترجیح داده می شود. درصورتی که قصد کاشت نعنا در فصل بهار را دارید باید به این نکته توجه کنید که بهترین زمان کاشت دربهار، در اواخر اردیبهشت واوایل ماه خرداد است. نعنا بعلت داشتن ریشه های سطحی قادر به جذب رطوبت از اعماق نیست و در صورت گرم بودن هوا در فصول خاصی از سال می بایست آبیاری نعنا را با فواصل کم و به صورت سطحی انجام دهید.

6) نور

گیاه نعنا به طور معمول، به نور کافی برای رشد خود نیازمند است و از این رو باید به صورت روزانه، حداقل 3 تا 4 ساعت نور مستقیم خورشید را تجربه کند. مکانی را برای قرار دادن گلدان نعنای خود انتخاب کنید که علاوه بر داشتن نور مستقیم خورشید در چند ساعت در طول روز، گردش هوای مناسبی نیز داشته باشد. بهترین مکان برای نگهداری گلدان نعنا در نزدیکی پنجره های جنوبی یا در تراس است.

7) هرس

با گذشت مدتی پس از کاشت نعنا در گلدان باید به صورت منظم سرشاخه های نعنای خود را هرس کنید تا رشد جوانه های جانبی بیشتر و از این رو بوته های نعنا پرپشت تر شوند.

بیشتر بخوانید: آموزش کاشت آناناس در خانه

آیا تابحال نعنا را در گلدان پرورش داده اید؟ تجربیات خود را در با ما و سایر مخاطبان مجله انگیزه از بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

منبع: مجله انگیزه

به "کاشت نعنا در گلدان به روش قلمه زدن یا کاشت بذر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاشت نعنا در گلدان به روش قلمه زدن یا کاشت بذر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید