پاپان برده داری میلیون ها آمریکایی را به خیابان ها کشاند

به گزارش وبلاگ آرمان، در شرایطی که تنش های مرتبط با نابرابری نژادی در ایالات متحده همچنان در بالاترین سطح واقع شده است، میلیون ها تن در سراسر آمریکا در تظاهرات گسترده ای به مناسبت صد و پنجاه و پنجمین سال از سرانجام برده داری شرکت کردند.

پاپان برده داری میلیون ها آمریکایی را به خیابان ها کشاند

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این تجمع به انتها برده داری در آمریکا در تاریخ 19 ژوئن 1865 مرتبط است. در آن روز، ژنرال گوردون گرنگر از ارتش ایالات موتلفه به گروهی از برده های سیاه پوست در گالوستون تگزاس گفت که جنگ داخلی 1861-1865 انتها یافته و آن ها براساس اعلامیه 1863 آبراهام لینکلن، رئیس جمهوری وقت آمریکا آزاد هستند.

بزرگترین تجمع ها در خیابان های شیکاگو، اوکلند، نیویورک سیتی، واشنگتن دی سی، سیاتل، سانفرانسیسکو و دیگر شهرها دیده شد. مردم شعار عدالت اکنون، قدرت مردم و جورج فلوید سر می دادند.

معترضان همچنین تصاویر و بنرهایی با تصاویر جورج فلوید در دست داشتند؛ سیاه پوستی آمریکایی که 25 مه با خشونت پلیسی سفیدپوست در ایالت مینه سوتا جان داد. بسیاری از معترضان هم بنر زندگی سیاه پوستان مهم است در دست داشتند. تجمعاتی به مناسبت این روز در 47 ایالت و واشنگتن دی سی برگزار گردید.

بعضی ایالت ها مانند ویرجینیا به تازگی کوشش کردند تا این روز را تعطیل رسمی اعلام نمایند. بسیاری از شرکت های مهم آمریکایی شامل مسترکارت، تارگت، نیویورک تایمز، توییتر، اوبر، اسپاتیفای، نایک و لیگ فوتبال ملی هم این روز را برای کارمندانشان تعطیل می نمایند. در همین حال ایالت نیویورک روز 19 ژوئن را که یکی از قدیمی ترین جشن های تاریخ آمریکاست، به عنوان تعطیل رسمی در تقویم این ایالت خاطرنشان کرد.

اعتراضات مردمی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را وادار ساخت تا اولین گردهمایی انتخاباتی خود را به شنبه موکول کند تا با این مراسم تداخل پیدا نکند. او همچنین بابت انتخاب شهر تالسا در اوکلاهاما، جایی که جمعیتی از سفیدپوستان در سال 1921 به سکنه سیاه پوست حمله کردند، مورد انتقاد نهاده شد. این تراژدی که به گفته بعضی تاریخ شناس ها، جان 300 تن را گرفت، به عنوان بدترین حادثه مرتبط با خشونت نژادپرستی در تاریخ آمریکا شناخته می گردد.

در روزهای گذشته، ترامپ یک دستور اجرایی را به امضا رساند که هدفش محدود کردن خشونت پلیس بود، در شرایطی که کنگره آمریکا بر سر لایحه جدید اصلاح نهادهای اجرای قانون به بن بست رسید.

19 ژوئن 1865 که به جونتینث (Juneteenth) شهرت یافته مصادف با روزی است که نیروهای دولت فدرال پیروز شدند با تسلیم کردن ژنرال لی در تگزاس، رسما ممنوعیت برده داری را در سراسر آمریکا به اجرا در آوردند. گرچه دو سال و نیم پیش از این روز، یعنی در ژانویه سال 1863 ابراهام لینکلن انتها برده داری را اعلام نموده بود اما در چند ایالت جنوبی این کشور، از جمله تگزاس، نیروهای محلی از تن دادن به این قانون سر باز می زدند.

سال جاری با توجه به اوج گیری دوباره جنبش مدنی سیاه پوستان آمریکا که پس از مرگ جورج فلوید شروع شد، برگزاری جشن های مربوط به این روز تاریخی در نقاط مختلف آمریکا رنگ و بوی متفاوتی به خود گرفته است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "پاپان برده داری میلیون ها آمریکایی را به خیابان ها کشاند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاپان برده داری میلیون ها آمریکایی را به خیابان ها کشاند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید