مواردی که باید درباره سلامت برنج های خارجی بدانید

به گزارش وبلاگ آرمان، یک مسؤل سازمان غذا و دارو درباره شرایط سلامت برنج های وارداتی شرح داد و گفت: کشورهایی که تا به حال به صورت رسمی برنج از آنها به کشور وارد شده، عمدتا شامل هند، پاکستان، تایلند و بخشی هم از کشور اروگوئه بوده است.

مواردی که باید درباره سلامت برنج های خارجی بدانید

به گزارش سلامت وبلاگ آرمان، دکتر وحید مفید درباره شرایط سلامت برنج های وارداتی، گفت: باید توجه کرد که برنج های وارداتی که به صورت رسمی و با مجوز وارد کشور می شوند، پروانه بهداشتی ورود سازمان غذا و دارو را دارند. البته قرار است یک شناسه و کد رهگیری هم بر روی بسته بندی آنها درج گردد تا اصالت شان برای مصرف نماینده احراز گردد. البته هنوز همه واردنمایندگان این اقدام را انجام نداده اند و درخواست کردند تا زمان اجرای تعریف کد را تمدید کنیم. به هر حال پیگیر ایجاد کد و شناسه رهگیری بر روی بسته بندی برنج های وارداتی هستیم تا مردم بتوانند به وسیله شناسه درج شده بر روی بسته بندی برنج، اصالت آن را به صورت آنلاین دنبال نمایند.

وی با بیان اینکه تمام پارامترهای کیفی برنج هایی که از کانال وزارت بهداشت وارد می شوند و وزارت بهداشت به آنها مجوز می دهد، آنالیز و کنترل می شوند، اضافه نمود: بر این اساس اگر استانداردهای کیفی شان مطابق با استانداردها وزارت بهداشت باشد، به آنها مجوز می دهیم و مسئله ای از نظر کیفیت ندارند.

مفید تاکید نمود: این درحالیست که بسیاری از برنج هایی که از کانال های غیررسمی و به صورت قاچاق وارد کشور می شوند، ممکن است مشکل داشته باشند و نباید از آنها استفاده کرد. البته باید توجه کرد که واردنمایندگان برنج های قاچاق، وقتی نمی توانند از وزارت بهداشت مجوز واردات رسمی دریافت نمایند، محصول شان را به صورت قاچاق وارد می نمایند که این محصول قطعا دارای مشکل است.

مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با اشاره به کشورهای صادرنماینده برنج به ایران، گفت: کشورهایی که تا به حال به صورت رسمی برنج از آنها به کشور وارد شده، عمدتا شامل هند، پاکستان، تایلند و بخشی هم از کشور اروگوئه بوده است. البته گاهی از سایر کشورها هم درخواست واردات برنج وجود داشته، اما بنابه دلایلی که گفتم به آنها مجوز نداده ایم. بنابراین برنج هایی که در حال حاضر در بازار موجود بوده و دارای پروانه بهداشتی ورود هستند، آزمایش شدند و از نظر بهداشت و سلامت مسئله ای ندارند و مطابق استانداردهای وزارت بهداشت هستند.

مفید با بیان اینکه روی کیسه های برنج های وارداتی مجاز، پروانه بهداشتی ورود قرار گرفته است، اضافه نمود: برچسب اصالت آنها نیز بارکدی است که ما اصرار داشتیم همه آنها بارکد را روی کیسه نصب نمایند تا از این طریق بتوان اصالت شان را استعلام کرد.

به گزارش ایفدانا - مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: در این زمینه درخواست تمدید وقت کردند. زیرا امکانات آن را در مبداء نداشتند و قرار است این امکانات را ایجاد نمایند.

مفید اظهار داشت: البته همه برنج های وارداتی پروانه بهداشتی ورود را دارند و به وسیله این پروانه می توان به اصالت شان پی برد. سازمان غذا و دارو هم اگر موارد غیرمجازی را در سطح عرضه ببیند، حتما اطلاع رسانی می نماید. بنابراین مردم در هنگام خرید برنج وارداتی، به شماره پروانه بهداشتی آن دقت نمایند که نشانه سلامت برنج است.

منبع: تسنیم

به "مواردی که باید درباره سلامت برنج های خارجی بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مواردی که باید درباره سلامت برنج های خارجی بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید