مردوخی: عده ای با افزایش مناطق آزاد دنبال حذف درآمد های مالیاتی هستند

به گزارش وبلاگ آرمان، یک کارشناس مالی با اشاره به معایب افزایش کمی مناطق آزاد و ویژه مالی در کشور گفت: با افزایش این مناطق بخش زیادی از درآمد های مالیاتی کشور حذف می گردد.

مردوخی: عده ای با افزایش مناطق آزاد دنبال حذف درآمد های مالیاتی هستند

با وبسایت گردشگری سازمان میراث فرهنگی همراه باشید.

بایزید مردوخی کارشناس مالی، در تبادل نظر با وبلاگ آرمان، در واکنش به مصوبه اخیر مجلس درباره طرح ایجاد 90 منطقه ویژه مالی گفت: وقتی نمایندگان مجلس بخواهند 90 منطقه ویژه مالی جدید را تاسیس نمایند، این مساله به آن معنا است که اصلاً قصد انجام کاری را ندارند.

وی با انتقاد از موج جدید تقاضا برای گسترش مناطق آزاد و ویژه مالی در کشور، گفت: این جریان به دنبال حذف بخش زیادی از درآمد های مالیاتی کشور است.

به گزارش وبلاگ آرمان، نمایندگان مجلس در حالی به دنبال افزایش تعداد مناطق آزاد و ویژه مالی هستند که به نظر بسیاری از کارشناسان مالی، این مناطق تا به امروز در راستای اهداف پیش بینی شده خود عملکرد مطلوبی نداشته اند.

علاوه بر این اعطای معافیت های مالیاتی پی در پی از جمله معافیت از مالیات بر ارزش افزوده از جمله مزیت هایی است که فعالان در این مناطق از آن بهره مند هستند و این مساله موجب شده تا تولیدنمایندگان داخلی از این ناحیه متضرر شوند.

همچنین نگاهی به آمار منتشر شده تجارت خارجی کشور حاکی از آن است که کمتر از 2 درصد صادرات کل کشور به وسیله مناطق آزاد صورت می گیرد و کمتر از 5 درصد سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد محقق می گردد؛ لازم به ذکر است که این مناطق تنها 3 درصد بار اشتغال زایی کشور را به دوش می کشند و به گفته ابراهیم زارعی، مدیرکل دفتر امور مالی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، حدود 8 درصد از واردات و قاچاق کالا به وسیله این مناطق است؛ بنابراین می توان پیش بینی کرد که با گسترش وسعت مناطق آزاد، معضلاتی از جمله فرآیند قاچاق کالا به کشور تسریع گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "مردوخی: عده ای با افزایش مناطق آزاد دنبال حذف درآمد های مالیاتی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردوخی: عده ای با افزایش مناطق آزاد دنبال حذف درآمد های مالیاتی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید