مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی: تاریخ دسترسی به دو سایت مورد نظر هسته ای در ایران را افشاء نمی کنیم؛ محرمانه است

به گزارش وبلاگ آرمان، رافائل گروسی در پاسخ به این پرسش که تاریخ مورد توافق برای دسترسی به دو سایت مورد نظر آژانس چه زمانی است، گفت: ما معمولا تاریخ دقیق را افشا نمی کنیم، چراکه بخشی از اطلاعات پادمانی محرمانه است.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی: تاریخ دسترسی به دو سایت مورد نظر هسته ای در ایران را افشاء نمی کنیم؛ محرمانه است

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ آرمان، رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی بامداد پنجشنبه پس از سفری دو روزه به تهران و در بدو ورود به وین به پرسش وبلاگ آرمان درباره توافق با ایران پیرامون دسترسی به دو سایت و انجام راستی آزمایی های مورد نظر این آژانس پاسخ داد.

گروسی در پاسخ به این پرسش که تاریخ مورد توافق برای دسترسی به دو سایت مورد نظر آژانس چه زمانی است، گفت: ما معمولا تاریخ دقیق را افشا نمی کنیم، چراکه بخشی از اطلاعات پادمانی محرمانه است... اما می توانم بگویم که ما روی این مسئله توافق نموده ایم و این زمان بسیار بسیار نزدیک است.

وی درباره اینکه چگونه این توافق با ایران از نظر او برای صلح و امنیت مهم است، بیان داشت که آژانس بین الملل انرژی اتمی با موانعی در راستا بازرسی های خود روبرو شده بود که باعث نگرانی جدی بود و این توافق این موانع را رفع کرد.

به گزارش ایرنا، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره اینکه چگونه توافق با تهران حاصل شد، توضیح داد: هیچ ترفند جادویی در کار نبوده و این نتیجه گفت وگویی مجدانه و سیستماتیک بوده است.

به گفته گروسی، آژانس و مقام های ایرانی از هفته ها و روزهای پیش در حال مذاکره و آماده سازی این توافق بودند و این اتفاق به صورت ناگهانی روی نداده است.

گروسی با اشاره به اینکه موضوع تنش میان تهران و واشنگتن در مذاکرات او با مقام های ایرانی مطرح شده، اضافه نمود: اگرچه آژانس عامل موثر در همه این مباحث است، اما بازیگری فعال نیست... کوشش ما این است که کارمان را به بهترین نحو انجام دهیم.

مدیر کل آژانس در پاسخ به این پرسش که آیا اطمینان دارد که ایران دسترسی کامل را به صورتی که باید فراهم می نماید، تاکید نمود: البته، کاملا مطمئنم هستم... هیچ محدودیتی اعمال نشده است؛ البته براساس معیارهای پذیرفته شده و توافق های موجود.

جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، در سرانجام سفر دو روزه رافائل گروسی مدیر کل آژانس به تهران و انجام مذاکرات با مقامات ایران، بیانیه مشترکی صادر و توافق کردند تا همکاری های خود را بیش از پیش تقویت نمایند و اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از 16 ژانویه 2016 بصورت موقت توسط ایران در حال انجام است، ارتقاء بخشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی: تاریخ دسترسی به دو سایت مورد نظر هسته ای در ایران را افشاء نمی کنیم؛ محرمانه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی: تاریخ دسترسی به دو سایت مورد نظر هسته ای در ایران را افشاء نمی کنیم؛ محرمانه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید