سند همکاری ایران-چین جدید نیست و مدت هاست توسط مسئولان و نمایندگان بررسی می شود

به گزارش وبلاگ آرمان، یک عضو پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه سند جامع همکاری 25 ساله بین ایران و چین مربوط به امروز و دیروز نیست و مدت زیادی است که دولت و وزارت خارجه در حال کار کردن بر روی آن هستند، گفت: عموما اینگونه قراردادها در راستای اطمینان بخشی نسبت به آینده روابط دو کشور امضا می شود.

سند همکاری ایران-چین جدید نیست و مدت هاست توسط مسئولان و نمایندگان بررسی می شود

محمدجواد جاقتصادی در گفت وگو با وبلاگ آرمان، با بیان اینکه انعقاد قراردادهای طولانی مدت بین دو کشور در عرصه جهانی امری مرسوم است و تعداد زیادی از کشورها به خصوص کشورهایی که دارای روابط استراتژیک و راهبردی با یکدیگر هستند اینگونه قراردادها را با هم امضا می کنند، گفت: یکی از اهداف ایران از انعقاد این قرارداد با چین، تنوع بخشی به تجارت خارجی خود است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر شاهد فشار حداکثری آمریکا علیه ایران به منظور به زانو درآوردن کشور هستیم، اظهار کرد: یکی دیگر از اهداف انعقاد این قرارداد ایستادن در برابر این فشارهای بی حد و مرز است.

این کننده پیشین مجلس همچنین با بیان اینکه چین از جمله کشورهایی بود که در زمان تحریم های آمریکا، روابطش را با ایران قطع نکرد و کالاهای اساسی را در اختیار کشور قرار می داد، گفت: در واقع این کشور در آن مقطع از نظر اقتصادی، بازرگانی و سیاسی همراهی بسیار خوبی با ایران داشت و در همین چهارچوب این انتظار وجود دارد که در شرایط فعلی نیز ما روابطمان را با چین ادامه و گسترتش دهیم.

وی با بیان اینکه قطعا روابط خوب ایران و چین، دوستان و دشمنانی دارد، اضافه کرد: سند راهبردی 25 ساله در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی و بازرگانی است و در آن تاکید شده که در مورد هر کدام از این زمینه ها باید سند راهبردی دیگری تهیه شود.

این کننده پیشین مجلس با بیان اینکه این سند می تواند منافع دو کشور را تامین کند، گفت: برخی معتقدند که اینگونه قراردادها فقط باید منافع ما را تامین کند که این حرف کاملا غلطی است. روابط کشورها بر اساس منافع متقابل است و طبیعی است که اسناد و توافقنامه ها بین کشورها نیز به نحوی تنظیم شود که طرفین از آن سود ببرند.

جاقتصادی در بخش دیگری از صحبت های خود با اعتقاد بر اینکه امضای این سند می تواند یک نوع اطمینان بخشی را نسبت به آینده روابط دو کشور به وجود آورد، اظهار کرد: معتقدم که ما می توانیم اینگونه سندها را که مبتنی بر روابط طولانی مدت است با دیگر کشورهای دوست نیز داشته باشیم. مثلا ما می توانیم چنین سندی را با هند نیز در راستای تنوع بخشی به تجارت خارجی، بیرون آمدن از سلطه دلار و فشارهای تحریمی آمریکا ایجاد کنیم.

این عضو پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه در حال حاضر بر تعداد کشورهایی که مورد تحریم آمریکا قرار گرفته اند، اضافه کرده شده است و این کشورها می توانند در راستای تامین نیازهای خود با یکدیگر همکاری کنند، گفت: روابط ایران با چین در عرصه داخلی و خارجی دشمنانی دارد. دشمنان خارجی این روابط آمریکا و غربی ها هستند. آمریکایی ها در حال حاضر بیشترین فشار را بر ایران اعمال کرده اند و اروپایی ها نیز علی رغم وعده هایی که داده بودند به تعهدات برجامی خود عمل نکردند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر میزان تجارت کل کشورهای اروپایی به اندازه میزان تجارت ایران با عراق نیست، شرح داد: آنها به واسطه فشارهای آمریکا نمی توانند روابط اقتصادی خود را با ایران گسترش دهند و در کنار این موضوع از گسترش روابط ایران با چین نیز ناراضی هستند و در این زمینه اقدام به ایجاد جنگ روانی می کنند.

جاقتصادی با بیان اینکه در راستای این جنگ روانی مواضع و دیدگاه های آنها در این ارتباط از زبان برخی از افراد و شبکه های ماهواره ای بازگو می شود، گفت: آنها به نحوی از این قرارداد صحبت می کنند که گویی اتفاق خاصی افتاده، مردم از آن بی خبرند و کشور به فروش رفته است.

این کننده پیشین مجلس همچنین به مخالفان داخلی این موضوع اشاره کرد و گفت: برخی از روی سطحی نگری با این موضوع مخالفت می کنند، مثلا چون آنها از فلان کشور خوششان نمی آید، دوست ندارند ایران با آنها تعامل داشته باشد. عده ای دیگر نیز این موضوع را مستمسکی برای مطرح کردن خود قرار داده اند در حالیکه برخی از این افراد در زمان مدیریت خود بیشترین ارتباط را با چین داشته اند ولی اکنون رنگ عوض کرده اند و به نحوی دیگر صحبت می کنند. هدف آنها از اینگونه سخن ها، مطرح کردن خود است.

وی با بیان اینکه عده ای نیز به دلیل اینکه از بلوغ سیاسی مناسب برخوردار نیستند درک صحیحی از منافع ملی کشور ندارند، شرح داد: این عده از افراد می گویند که اگر ما چنین قراردادی را با چین به امضا برسانیم ممکن است غربی ها از دست ما ناراحت شوند. متاسفانه این نوع نگاه در سپهر سیاست ایران وجود دارد.

این کننده پیشین مجلس با بیان اینکه این سند مربوط به امروز و دیروز نیست بلکه مدت زیادی است که وزارت خارجه و دولت در حال کار کردن بر روی آن است و کنندگان مجلس دهم نیز کم و بیش در جریان آن بودند، اضافه کرد: این سند که پیش نویس آن آماده شده است تا به امروز رفت و برگشت های زیادی داشته و جرح و تعدیل هایی در آن صورت گرفته است.

جاقتصادی در سرانجام، ابراز عقیده کرد: مجموعه کسانی که در ارتباط با این سند اقدام به اظهار نظرهایی خلاف واقع کرده اند خواسته و ناخواسته در زمین آمریکا بازی کرده اند در حالیکه ما همه باید به فکر منافع ملی کشورمان باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سند همکاری ایران-چین جدید نیست و مدت هاست توسط مسئولان و نمایندگان بررسی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سند همکاری ایران-چین جدید نیست و مدت هاست توسط مسئولان و نمایندگان بررسی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید