درخواست سئول و واشنگتن از پیونگ یانگ برای اجرای تعهدات خلع سلاح

به گزارش وبلاگ آرمان، کره جنوبی و آمریکا، کره شمالی را ترغیب کردند تعهدات خلع سلاح خود را که در مذاکرات گذشته به آن ها پایبند شده، به اجرا بگذارد و تأکید کردند که این دو متحد، به سیاستی که دست یابی به خلع سلاح هسته ای کره شمالی را هدف قرار داده، اصرار خواهند ورزید.

درخواست سئول و واشنگتن از پیونگ یانگ برای اجرای تعهدات خلع سلاح

به نقل از آسوشیتدپرس، بیانیه مشترک جئونگ کیئونگ-دو، وزیر دفاع کره جنوبی و مارک تی. اسپر، وزیر دفاع آمریکا یک روز پس از آن صادر شد که کره شمالی ناگهان اعلام کرد اقداماتی که موجب ابطال توافقات 2018 کاهش تنش ها شده و خصومت ها در شبه جزیره کره را بیشتر کرده، به حالت تعلیق درمی آورد.

در بیانیه ای که در واقع به هفتادمین سالگرد شروع جنگ کره اشاره داشت، وزیران دفاع دو متحد (کره جنوبی و آمریکا)، اعلام کردند که آن ها سرسختانه به دفاع از صلحی که در شبه جزیره کره با دشواری به دست آمده، پایبند هستند تا از تلاش های دیپلماتیک برای خلع سلاح کامل جمهوری دموکراتیک خلق کره حمایت کنند.

جئونگ و اسپر همچنین اظهار کردند که خواستار آن هستند کره شمالی به تعهدات خود در همترازی با بیانیه مشترکی که بعد از مذاکرات نشست آمریکا و کره شمالی در سنگاپور، ژوئن 2018 صادر شد و مذاکرات بین دو کره در سپتامبر 2018، پایبند بماند.

در بیانیه مشترکی که بعد از نشست سنگاپور با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا صادر شد؛ کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی اعلام کرد کشورش به انجام اقداماتی در راستای خلع سلاح کامل شبه جزیره کره پایبند است، بدون آنکه چگونگی و زمانی اقدامات در جهت خلع سلاح را مشخص کند. کره شمالی همچنین زمانی که خواستار آن بود که آمریکا 28 هزار و 500 سرباز خود از کره جنوبی را خارج و به تمرینات منظم نظامی، به عنوان پیش شرطی برای خلع سلاح این کشور، انتها دهد؛ از ادبیات مشابهی استفاده کرد.

مذاکرات متعاقب آمریکا و کره شمالی، شامل دو نشست دیگر کیم-ترامپ، پیشرفت اندکی گزارش کرده اند و کره شمالی اعلام کرد به صورت یک جانبه دست به خلع سلاح نخواهد زد؛ مگر آنکه آمریکا تحریم های بین المللی فلج کننده را از روی کشور کره شمالی برداشته و امنیت را تأمین کند.

طی هفته های اخیر، کره شمالی به تحریکاتی علیه کره جنوبی روی آورد؛ تمام خطوط ارتباطی با کره جنوبی را قطع و دفتر ارتباطی (بین دو کره) را منفجر کرد. همچنین تأکید کرد اقداماتی به منظور لغو توافقات 2018، که به منظور کاهش تنش های مرزی بسته شده بود، بردارد.

از جمله اقدامات تهدیدآمیز کره شمالی، از سرگیری تمرینات نظامی، انتصاب مجدد پست های حفاظتی، اعزام سربازان به مناطق تعطیل شده همکاری های دو کره در امتداد مرز دارای استحکامات دفاعی کره جنوبی و صدور اعلامیه های تبلیغاتی به سمت جنوب است.

با این حال، روز چهارشنبه کره شمالی اعلام کرد کیم بعد از آنکه فرماندهان نظامی شرایط عمومی را بررسی کردند، این اقدامات را به تأخیر می اندازد.

متخصصان بر این عقیده اند که کره شمالی ممکن است در حال تلاش باشد تا فضایی برای امتیازات کره جنوبی باقی گذارد، یا امکان دارد نگران واکنش های قوی تر وغیرقابل انتظاری از سمت سئول باشد؛ که ممکن است بار دیگر به کمک او هنگام احتیاج به مذاکره با آمریکا احتیاج پیدا کند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "درخواست سئول و واشنگتن از پیونگ یانگ برای اجرای تعهدات خلع سلاح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست سئول و واشنگتن از پیونگ یانگ برای اجرای تعهدات خلع سلاح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید