دبیر کل ناتو: نباید اجازه دهیم کشتار سربرنیتسا دوباره اتفاق بیفتد

به گزارش وبلاگ آرمان، دبیر کل ناتو در پیامی در توئیتر با اشاره به کشتار سربرنیتسا در 25 سال پیش نوشت که هرگز نباید اجازه داد چنین اتفاقی دوباره بیفتد.

دبیر کل ناتو: نباید اجازه دهیم کشتار سربرنیتسا دوباره اتفاق بیفتد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ آرمان، ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو روز شنبه در پیغامی در توئیتر به کشتار سربرنیتسا در قلب اروپا اشاره نمود.

وی در این پیغام توئیتری نوشت: کشتار سربرنیتسا در قلب اروپا رخ داد. 25 سال گذشت. همه ما یک مسئولیت داریم: همواره به یاد داشته باشیم که هرگز اجازه ندهیم دوباره اتفاق بیفتد.

جنگ بین صرب ها و مسلمانان بوسنی که از پیغامدهای تجزیه کشور یوگوسلاوی بود، از سال 1992 تا 1995 میلادی به طول انجامید و هزاران کشته برجای گذاشت.

به طور کلی آن چه در خلال این جنگ به کشتار سربرنیتسا مشهور شد، در ماه ژوئن سال آخر جنگ رخ داد و در نتیجه آن بیش از 8 هزار مسلمان قتل عام شدند.

سال گذشته دادگاه عالی هلند، دولت وقت این کشور را بخاطر کشتار 350 مرد مسلمان بوسنیایی در سال 1995 محکوم کرد.

در جریان جنگ صرب ها و مسلمانان بوسنی، چهارصد نیروی حافظ صلح هلندی به یک منطقه امن به نام سربرنیتسا اعزام شده بودند تا از هزاران پناه جوی مسلمان دربرابر نیروهای صرب محافظت نمایند.

اما دادگاهی در هلند دریافت که نیروهای هلندی با این که می توانستند به 350 مردی که به این پایگاه پناه آورده بودند اجازه دهند در آن بمانند، آن ها را به نیروهای صرب تحویل دادند.

این در حالی صورت گرفته بود که از خطر آزار یا کشته شدن آن ها توسط سربازان صرب باخبر بودند و به صورت آگاهانه و غیرقانونی دست به چنین اقدامی زدند.

.

.

منبع: خبرگزاری فارس

به "دبیر کل ناتو: نباید اجازه دهیم کشتار سربرنیتسا دوباره اتفاق بیفتد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دبیر کل ناتو: نباید اجازه دهیم کشتار سربرنیتسا دوباره اتفاق بیفتد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید