خبرنگاران 251 لاشه پرنده در تالاب میقان اراک جمع آوری شد

به گزارش وبلاگ آرمان، اراک - خبرنگاران - فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: 251 لاشه پرنده مبتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هفته جاری از نواحی اطراف تالاب میقان اراک جمع آوری شده است.

خبرنگاران 251 لاشه پرنده در تالاب میقان اراک جمع آوری شد

عباس جودکی روز پنجشنبه در گفت و گو با وبلاگ آرمان اضافه کرد: ابتلای این پرنده ها به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به تایید دامپزشکی استان مرکزی رسیده و دفن بهداشتی لاشه ها به همراه آهک پاشی اجرا شده است.

وی بیان نمود: پایش مستمر تالاب میقان اراک با جدیت وجود دارد و در پی شیوع این بیماری، تردد به منطقه تالاب میقان اراک تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: بیشترین تلفات پرندگان در تالاب میقان اراک مربوط به غازهای خاکستری است و چندین گونه اردک و تنجه نیز در میان پرندگان تلف شده مشاهده می گردد.

جودکی گفت: مردم در صورت مشاهده لاشه پرندگان به هیچ عنوان به آن ها دست نزنند و مراتب را برای پیگیری به محیط زیست و دامپزشکی اطلاع دهند.

تالاب میقان اراک در سال 95 با شیوع وسیعی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان روبرو شد و در آن سال، بیش از 2 هزار و 400 لاشه پرنده از سطح تالاب جمع آوری شد اما در سه سال گذشته موردی از این بیماری در این تالاب مشاهده نشده بود.

تالاب کویری میقان اراک در 15 کیلومتری شمال شرق اراک واقع شده و به عنوان یکی از زیستگاه های مهم کشور است که دارای 140 گونه پرنده است.

دریاچه فصلی آن علاوه بر نقش محوری در حوزه تنوع زیستی، اثرات مستقیم در مهار کانون های فراوری شن، نمک و آلایندگی هوای اراک دارد.

کنگر، خوتکا، اردک نوک پهن، فلامینگو، غاز خاکستری، هوبره، تنجه، حواصیل، اردک سبز از جمله پرندگان مهاجر استان مرکزی هستند.

درنای خاکستری از گونه های خاص و مهم تحت حمایت بین المللی است که تالاب میقان هر سال با شروع فصل سرما میزبان کوچ موقت این گونه ارزشمند است.

تالاب کویری میقان اراک در مجموع 25 هزار هکتار وسعت دارد که سطح آبگیر آن 10 تا 12 هکتار برآورد می گردد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران 251 لاشه پرنده در تالاب میقان اراک جمع آوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 251 لاشه پرنده در تالاب میقان اراک جمع آوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید