حقوقدان بین الملل: اشتباه سلاح های شیمیایی را درباره تحریم دوباره مرتکب نشویم

به گزارش وبلاگ آرمان، رضا نصری حقوقدان بین الملل با انتشار رشته توئیت هایی به مصونیت مقامات آمریکایی و اروپایی در مقابل جنایات هایی که کرده اند اشاره داشت.

حقوقدان بین الملل: اشتباه سلاح های شیمیایی را درباره تحریم دوباره مرتکب نشویم

به گزارش وبلاگ آرمان، نصری با انتشار ویدیویی از برژینسکی مشاور امنیت ملی دولت کارتر که می گوید: ما به عراقی ها اطلاعات دقیق می دادیم که سلاح های شیمیایی را در کدام منطق علیه ایرانی ها استفاده کنند که بیشترین بازدهی را داشته باشد در توئیترش نوشت:

1) هیچ مقام آمریکایی یا اروپایی در برابر این جنایت(همدستی با صدام در استفاده از تسلیحات شیمیایی در جنگ با ایران) محاکمه نشده و پاسخگو نبوده است. حتی خود صدام حسین یک کلام در مورد جنایات جنگی اش علیه ایران در دادگاه مواخذه نشد. در برابر این جنایت بزرگِ قرن 20 فقط یک بازرگان هلندی به 16 سال زندان محکوم شد که به زودی هم آزاد می شود!

2) بحث از انتقام نیست. بحث از پیش گیری و شفافیت و عدالت است. این اعترافات مقامات آمریکایی درباره این جنایت و جنایات دیگرشان - که گاه در کتاب خاطرات شان هم ذکر می شود - فقط بخاطر وقاحت شان نیست. به خاطر حس مصونیتی است که بواسطه سکوت قربانیان به آن ها داده شده است.

3) اگر امروز هم در برابر جنایتکاران تحریم - که هزاران جان گرفته و زندگی میلیون ها ایرانی را تحت الشعاع قرار داده و از مصادیق جنایت علیه بشریت است - همینطور سکوت کنیم و آن ها را مورد پیگرد قرار ندهیم، چه بسا این حس مصونیت گریبان نسل های بعد را هم بگیرد!

4) نباید اجازه دهیم امثال مایک پومپئو و برایان هوک سودای پیشرفت شغلی در سر بپرورانند، از این کشور به آن کشور مزد سخنرانی و مشاوره بگیرند یا دوران بازنشستگی شان را در سواحل اروپا بگذرانند. بایدکاری کنیم که از ترس بازداشت و محاکمه نتوانند از مرزهای ایالات متحده خارج شوند!

5) وظیفه جامعه مدنی، فعالان سیاسی و روزنامه نگاران ایرانی داخل و خارج کشور است تا توجه سازمان های غیردولتی حقوق بشر و نهادی ذی ربط را برای اجرای عدالت در مورد این متهمان جنایت علیه بشریت - ولو در دادگاه های اروپا - جلب کنند.

6)اشتباهی که در ماجرای سلاح های شیمیایی و قربانیان آن مرتکب شدیم در مورد تحریم و قربانیانش تکرار نکنیم.

311311

منبع: خبرآنلاین

به "حقوقدان بین الملل: اشتباه سلاح های شیمیایی را درباره تحریم دوباره مرتکب نشویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقوقدان بین الملل: اشتباه سلاح های شیمیایی را درباره تحریم دوباره مرتکب نشویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید