جزئیات طرح پلاک سوم خودروها

به گزارش وبلاگ آرمان، رئیس پلیس هدایت و رانندگی ناجا گفت: نصب پلاک سوم بر روی خودروها یک قانون است که در سال 86 تصویب شده است اما در چند سال گذشته اجرایی نشده است که از سال جاری به مرحله اجرا در می آید.

جزئیات طرح پلاک سوم خودروها

به گزارش وبلاگ آرمان، سردار سید کمال هادیانفر در مصاحبه با مهر اظهار کرد: برابر قانون پلیس هدایت و رانندگی جدا از پلاکی که روی خودرو در طرح تعویض پلاک نصب می نماید باید یک پلاک سومی هم روی ماشین ها نصب می کردند که به آن پلاک سوم می گویند، پلاک سوم یک قانون است.

وی اضافه نمود: این پلاک در قالب دو چیپ روی پلاک و زیر شیشه جلو و زیر آئینه باید نصب گردد که این چیپ اطلاعات VIN و سایر اطلاعاتی که احتیاج است در یک حجم تعیین (30 تا 90 کیلوبایت) در آن چیپ گنجانده می گردد و اطلاعات به صورت RFID در اختیار پلیس قرار می گیرد تا مأموران راهور بتوانند با دست افزارهایی که دارند این اطلاعات را بخوانند و به هویت اصلی مالک و خودرو پی ببرند.

به گفته رئیس پلیس هدایت و رانندگی ناجا، نصب پلاک سوم بر روی خودروها یک قانون است که در سال 86 تصویب شده است اما در چند سال گذشته اجرایی نشده و به آن اهمیتی داده نشده است.

سردار هادیانفر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا توانایی عملیاتی کردن این طرح را در داخل کشور داریم، گفت: با تدبیر فرمانده ناجا این موضوع در کمیسیون فناوری ناجا تصویب شد و قرار شد تا شرایطی را برای ساخت و فراوری این چیپ ها ایجاد کنیم، فعلاً بحث مطالعات تمام شده و کار فراوری در نمونه ها انجام می گردد.

فعلاً پلاک سوم برای همه لازم الاجرا نیست

وی اظهار داشت: سال جاری بنا داریم خودروهایی که به مراکز شماره گذاری کشور مراجعه می نمایند، یعنی افرادی که برای نقل و انتقال و یا سند زدن می آیند یا شماره های جدیدی که قرار است به پلاک ها اضافه گردد مجهز به پلاک سوم شوند. البته فعلاً این طرح به صورت سراسری برگزار نمی گردد و فقط برای افرادی است که گفته شد.

پلاک سوم هویت اصلی یک خودرو را در لحظه به پلیس اعلام می نماید

رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به اینکه پلاک سوم مزایای بسیار فوق العاده ای برای راننده و مالک خودرو دارد، گفت: یکی از موضوعاتی که در خصوص پلاک سوم مطرح است، بحث مقابله با سرقت است. در سرقت هایی که رخ می دهد باید اصالت خودرو ثابت گردد که فعلاً تنها ملاک اصالت برای پلیس پلاک است. مثلاً پلاک را می زنیم نوشته پراید سفید، پلاک شماره فلان با سامانه من همخوانی دارد ولی من شاسی موتور و VIN را در لحظه ندارم تا آنالیز کنم ببینم آن خودرو سرقتی است یا خیر، درست که در دست افزار این تعیینات را دارم ولی نمی توانم کاپوت هر ماشینی را بالا بزنم و شاسی را چک کنم.

به گفته سردار هادیانفر، تمامی اطلاعات در چیپ ها که موسوم به پلاک سوم هستند وجود دارد که مأموران راهور می توانند در لحظه ارکان خودرو را با اطلاعاتی که نزد پلیس است تطبیق دهند و در لحظه ثابت می گردد که این خودرو سرقتی است یا خیر.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه این طرح از چه زمانی اجرا می گردد، گفت: بنا داریم برای آبان ماه این طرح را برای افرادی که بالاتر گفته شد، اجرایی کنیم.

منبع: جام جم آنلاین

به "جزئیات طرح پلاک سوم خودروها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات طرح پلاک سوم خودروها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید