برای انجام تست سرولوژی کرونا اصرار نکنید

به گزارش وبلاگ آرمان، یک متخصص بیماری های عفونی، درباره تست سرولوژی کرونا گفت: این تست برای تشخیص بیماری کاربردی ندارد و تنها می تواند کاربرد اپیدمیولوژی داشته باشد.

برای انجام تست سرولوژی کرونا اصرار نکنید

به گزارش ایسنا، دکتر مسعود مردانی، درباره شرایط استفاده از تست سرولوژی کرونا، گفت: تست سرولوژی کرونا برای تشخیص و درمان بیماری کووید19 اهمیتی ندارد؛ تنها استفاده این تست ها برای آنالیز شرایط اپیدمی و اپیدمیولوژی است. بیماران با مشاهده تب و لرز، بدن درد، اسهال و... اگر تست سرولوژی (خونی) انجام دهند با تست صد درصد منفی روبرو می شوند و تنها پول خود را هدر می دهند. در مرحله تشخیص بیماری تست مولکولی یا PCR ارزشمند است و تست سرولوژی ارزشی برای تشخیص نخواهد داشت.

وی اضافه نمود: آنتی بادی های علیه بیماری حداقل 14 تا 21 روز پس از بروز کووید-19 در بدن ایجاد می گردد، از این رو برای تشخیص بیماری موثر نخواهد بود.

مردانی تاکید نمود: تست سرولوژی برای افرادی که بر اساس تشخیص ها به بیماری کرونا مبتلا بوده اند و می خواهند پس از بهبود مطمئن شوند بیماری شان واقعا کرونا بوده و یا ممکن است پس از مدتی مجددا به بیماری مبتلا شوند، موثر است. البته این تست در این شرایط نیز باید با تشخیص پزشک انجام گردد.

وی با بیان اینکه کیت های تست سرولوژی توسط یک شرکت دانش بنیان در کشورمان فراوری می گردد، توضیح داد: این کیت ها با قیمت مناسب در اختیار آزمایشگاه ها قرار گرفته است و هزینه انجام آن نیز حدودا 100 تا 150 هزار تومان است.

این متخصص بیماری های عفونی ادامه داد: یکی از مسائل این است که فرد پس از انجام آزمایش اشتباه سرولوژی برای تشخیص کرونا که فایده ای هم نخواهد داشت و جواب منفی خواهند گرفت، تصور می نمایند به کرونا مبتلا نیستند و ممکن است با عدم رعایت نکات بهداشتی سبب انتقال ویروس به سایرین شوند.

وی با اشاره به اینکه متوسط بستری مبتلایان به کرونا در بیمارستان طی چند روز اخیر افزایش داشته، درباره تاثیر دارو های مورداستفاده گفت: تا به امروز نه تنها تاثیر دارو های شیمیایی بلکه تاثیر دارو های طب سنتی نیز برای درمان کرونا به شکل قطعی ثابت نشده است؛ مطرح شدن مباحثی مانند نقش گلاب و... در درمان کرونا نمی تواند صحت داشته باشد.

مردانی در سرانجام با اشاره به بعضی بازگشایی ها و برگزاری بعضی مراسم نظیر عروسی، اعلام نمود: توصیه اول ما این است که مردم تا جایی که می توانند به عروسی نروند، در صورتی که مجبور هستند تنها کادوی خود را تقدیم نموده و به منزل بازگردند. رعایت فاصله گذاری اجتماعی، زدن ماسک، عدم دست دادن و روبوسی کردن و ترک رفتار های پرخطر می تواند سبب کاهش انتقال بیماری بین افراد گردد.

منبع: فرارو

به "برای انجام تست سرولوژی کرونا اصرار نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای انجام تست سرولوژی کرونا اصرار نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید