اگر در دوران کرونا به امید لاغری گیاهخوار شده اید، بخوانید!

به گزارش وبلاگ آرمان، هفته نامه سلامت/ گیاهخواری در سال های اخیر رشد روزافزونی داشته و بحران کووید-19 هم باعث شده است که افراد بیشتری به گیاهخواری تمایل پیدا نمایند. تحقیقات متعددی هم نشان داده اند که گیاهخواری با کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن ارتباط دارد و می تواند به کاهش وزن نیز یاری کند.

اگر در دوران کرونا به امید لاغری گیاهخوار شده اید، بخوانید!

با این حال، برخی ها در رژیم گیاهخواری برای کاهش وزن دچار مشکل می شوند و دلیل این اتفاق را نمی دانند. درحالی که می توان گیاهخواری را به عنوان یکی از روش های موثر و کارآمد برای کاهش وزن در نظر گرفت، اما عوامل مختلفی می توانند مانع از این اتفاق شوند. این عوامل عبارتند از:

1. مصرف نامتعادل منابع پروتئینی

دریافت کالری بیشتر از احتیاج بدن می تواند به افزایش وزن منتهی گردد. حتی اگر از بهترین مواد غذایی در رژیم گیاهی بهره ببرید، همواره محتمل است که حجم منابع مصرفی را بیشتر از احتیاج بدن انتخاب کنید. این مشکل خصوصا زمانی اتفاق می افتد که در مصرف منابع پروتئینی اشتباهات زیادی انجام دهید. پروتئین می تواند سطح هورمون گرلین (تنظیم نماینده گرسنگی) را کاهش دهد و از این طریق احساس سیری را بیشتر کند. همین فرایند است که میزان کل کالری های دریافتی را کاهش می دهد و به کاهش وزن یاری می نماید. با این حال، اگر در رژیم گیاهی به اندازه کافی پروتئین دریافت نکنید، طبیعتا حجم بیشتری از غذاها و کالری ها را دریافت خواهید کرد تا به احساس سیری برسید، درحالی که با این کار برنامه کاهش وزن را تخریب خواهید کرد. با این که می توان منابع پروتئینی مناسبی را هم برای رژیم گیاهخواری در نظر گرفت اما کسانی که به تازگی گوشت ها را از رژیم غذایی حذف نموده اند و در ابتدای راه رژیم گیاهخواری هستند، بیشتر از دیگران در مصرف منابع پروتئینی به مشکل برمی خورند.

2. مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده

مواد غذایی سرشار از کربوهیدرات های تصفیه شده مانند نان های سفید، پیتزا، پاستای سفید و... می توانند به راحتی فرد گیاهخوار را به پُرخوری وادار نمایند. این مواد غذایی به راحتی در دسترس هستند و در بسیاری از موارد تنها گزینه مناسب در موقعیت های فوری محسوب می شوند. مواد غذایی سرشار از کربوهیدرات های تصفیه شده فاقد فیبر هستند و درنتیجه به اندازه کربوهیدرات های پیچیده مانند غلات سبوس دار نمی توانند گرسنگی را رفع نمایند. درنتیجه، مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده به راحتی می تواند فرد گیاهخوار را به دریافت کالری اضافی متمایل کند. براساس تحقیقات اخیر، کربوهیدرات های تصفیه شده باعث آزاد شدن انسولین اضافی می شوند که همان هورمون تنظیم نماینده قند خون است. به نظر محققان، این فرایند می تواند به افزایش وزن منتهی گردد.

3. زیاده روی در مصرف غذاهای پُرکالری

کسانی که دوره انتقال به رژیم گیاهخواری را سپری می نمایند، معمولا مصرف مواد غذایی گیاهی سرشار از چربی را افزایش می دهند. این مواد غذایی گیاهی معمولا شامل چنین مواردی هستند: مغزها، دانه ها ، کره های تهیه شده از انواع مغزها، آووکادو و نارگیل. درحالی که این مواد غذایی بسیار مغذی و سیرنماینده هستند، اما هر گرم از آنها 9 کالری دارد. بنابراین، 2 قاشق غذاخوری (32 گرم) از کره بادام زمینی حدودا 191 کالری به بدن می رساند که 148 کالری آن را چربی ها تشکیل می دهند. به علاوه، خیلی ها در مصرف انواع کره های مغزی مانند کره بادام زمینی و همچنین چربی های سالم زیاده روی می نمایند و به وعده مصرفی استاندارد پایبند نیستند.

4. تمرکز بر مواد غذایی گیاهی بسیار فرآوری شده

اگر مواد غذایی گیاهی بسیار فرآوری شده بخشی از رژیم گیاهخواری شما را تشکیل می دهند، بعید است که در فرایند کاهش وزن به نتیجه مطلوبی برسید. بسیاری از محصولات از نظر فنی گیاهی محسوب می شوند اما هنوز هم مواد افزودنی و ترکیبات ناسالم متعددی را وارد بدن می نمایند. برگر های گیاهی، جایگزین های گیاهی گوشت یا فرآورده های گوشتی، غذاهای یخ زده، دسرهای بسته بندی شده، پنیرهای وگان و... همگی جزو همین مواد غذایی بسیار فرآوری شده و نامناسب هستند. این مواد غذایی نه تنها مقدار زیادی از سدیم، ترکیبات شدیدا فرآوری شده، نگهدارنده های شیمیایی و ترکیبات رنگی را وارد بدن می نمایند بلکه کالری بسیار زیاد و قندهای افزودنی هم دارند. بنابراین، اگر به این مواد غذایی به عنوان بخشی از رژیم غذایی وابسته هستید، نباید از افزایش وزن خودتان تعجب کنید. مطالعات اخیر نشان داده اند که مصرف مواد غذایی بسیار فرآوری شده با افزایش خطر ابتلا به چاقی، افزایش کلسترول LDL خون و افزایش فشار خون مرتبط است.

منبع: همگردی

به "اگر در دوران کرونا به امید لاغری گیاهخوار شده اید، بخوانید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر در دوران کرونا به امید لاغری گیاهخوار شده اید، بخوانید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید