انواع حشرات خانگی و بهترین راه های دفع حشرات

به گزارش وبلاگ آرمان، بر اساس یک مطالعه که در نشریه بیولوژی و پزشکی PeerJ به چاپ رسیده است، نشان می دهد که به طور متوسط در خانه های آمریکایی حدود 100 گونه مختلف از بندپایان ساکن هستند. دسته بندپایان تقریباً همه نوع حشره را که می توانید به آن فکر کنید، از عنکبوت ها و سوسک ها گرفته تا کنه ها و پروانه ها را شامل می گردد. بندپایان بیش از 75 درصد زندگی خود را بر روی زمین سپری می نمایند، بنابراین جای تعجب نیست که آن ها به زندگی در کنار انسان ها عادت نموده و از زیستگاه های ما نیز استفاده می نمایند.

انواع حشرات خانگی و بهترین راه های دفع حشرات

وقتی درباره حشرات خانگی حرف می زنیم، این هم خانه ای های ناخواسته ممکن است تأثیرات متفاوتی بر زندگی ما داشته باشند. ممکن است یک عنکبوت کوچک در گوشه ای غبارآلود در خانه هیچ دردسری برای ما ایجاد نکند، اما مسلماً حشرات کوچکی همچون کک در رختخوابمان می تواند ما را با مشکل روبرو کند. احتمالاً وقتی حشراتی را در خانه خود مشاهده می کنید، اولین راه چارهی که به ذهنتان می رسد این است که به نزدیک ترین فروشگاه محل زندگی خود مراجعه کنید و یک حشره کش خریداری کنید. اما آیا می دانید که این محصولات معمولاً حاوی مواد شیمیایی سمی هستند که برای شما و خانواده تان (و حتی حیوانات خانگی شما) ناسالم هستند و البته برای کره زمین نیز مضر هستند.

با این حال جای نگرانی نیست و خوشبختانه راه چاره های خانگی معمولی بسیاری وجود دارد که می تواند به شما در مقابله با مشکل حشرات خانگی یاری کند. این حشره کش های خانگی به راحتی ساخته می شوند و می توانند به پاک نگه داشتن آپارتمان شما از وجود حشرات یاری نمایند. همچنین این راه چاره ها می توانند در هزینه های خانوار نیز صرفه جویی نمایند و سلامت و ایمنی را برای خانه ها به ارمغان بیاورند. با بهترین راه چاره های خانگی برای دفع شایع ترین حشرات خانگی بر اساس آموزش های وبسایت apartmentguide آشنا شوید.

الف) حشرات خانگی موجود در آشپزخانه

طبیعتاً حشرات را در هرجای خانه می توان یافت، اما به طور معمول برخی از حشرات به برخی از مکان های خانه ما علاقه بیشتری دارند. در این بخش ما شما را با حشراتی که بیشتر در آشپزخانه با آن ها روبرو می شوید آشنا می کنیم و راه چاره های خانگی برای دفع آن ها را به شما آموزش می دهیم.

1. مورچه ها

مورچه ها یکی از معمول ترین حشرات خانگی هستند که در هر آب و هوا یافت می شوند. اگر تا به امروز وجود مورچه ها را در خانه خود را تجربه نموده اید، احتمالاً این موضوع را متوجه شده اید که چگونه این موجودات ریز و درشت قادر به ورود به هر گوشه و کنار در خانه شما هستند. مورچه ها نه تنها می توانند با جابجا کردن خاک و حتی مدفوع خود، مواد غذایی را آلوده نمایند، بلکه می توانند تهدیدی برای خانه شما باشند. به عنوان مثال، مورچه های نجار می توانند در وسایل چوبی منزل شما تونل سازی نمایند و به ساختار خانه شما آسیب بزنند.

راه چاره های طبیعی و خانگی برای دفع مورچه ها

احتمالاً وقتی با یک لانه مورچه در خانه خود روبرو می شوید می خواهید هرچه زودتر از شر آن ها خلاص شوید. اسپری های ضد مورچه ای زیادی در بازار وجود دارد، اما بسیاری از آن ها مواد شیمیایی دارند که می توانند برای شما و حیوانات خانگی مضر باشند. برای این که به صورت طبیعی و با روش های خانگی مورچه ها را دفع کنید می توانید موارد ذیل را دنبال کنید.

سرکه و آب: نصف یک پیمانه سرکه سفید و نصف پیمانه آب را در یک بطری اسپری ترکیب کنید. محتوای اسپری را بر روی هر مورچه ای که دیدید و یا در جهت و لانه آنها، بپاشید، سپس ناحیه را پاک کنید. سرکه حس بویایی مورچه ها را تحت الشعاع قرار خواهد داد و دیگر به آن ناحیه برنمی گردند.

فلفل، پودر ذرت یا قهوه: راه دیگری که برای برهم زدن حس بویایی مورچه ها وجود دارد، بدون اینکه خانه شما با بوی سرکه پر گردد، پاشیدن ترکیب فلفل با پودر ذرت یا پودر قهوه در اطراف ناحیه ای است که مورچه ها در آن تردد می نمایند. این ترکیب باعث می گردد که حس بویایی مورچه ها برای یافتن غذا مختل گردد و همچنین نتوانند یک دیگر را دنبال نمایند. این ترکیب همچنین باعث می گردد مورچه ها مایل به ترک منطقه شوند.

اسپری صابون ظرف شویی: اگر می خواهید اسپری که باعث از بین رفتن مورچه ها در خانه شما می گردد، سطوح خانه شما را نیز تمیز نمایند، می توانید از یک صابون ظرف شویی و مخلوط آب بهره ببرید. بطری اسپری را به میزان سه چهارم از آب پر کنید سپس حدود دو تا سه قاشق از صابون پودر شده را به آن اضافه کنید و هم بزنید. شما می توانید این کار را با استفاده از مایع ظرف شویی هم انجام دهید با این تفاوت که 10-20 قطره از مایع را به آب اضافه کنید. پس از هم زدن ترکیب آن را در جهت مورچه ها و یا ورودی لانه آن ها بپاشید.

2. مگس ها

انواع زیادی از مگس ها وجود دارد که ممکن است در آشپزخانه خود بیابید، اما دو مورد شایع آن ها مگس های خانگی و مگس های میوه ای هستند. این مگس ها می توانند به راحتی به وسیله درز پنجره ها یا در های باز به خانه شما وارد شوند. آن ها به غذا های مانده یا تکه های کوچک خوراکی افتاده بر روی زمین که ممکن است در اطراف آن ها باشد، جذب می شوند. آن ها همچنین به زباله های سرریز شما یا میوه های جا مانده که روی میز شما است، جذب می شوند. علاوه بر وزوز های ناراحت نماینده آنها، مگس ها می توانند خطرناک باشند، زیرا بیماری ها را حمل می نمایند و گسترش می دهند. مگس ها عامل اصلی گسترش سالمونلا و اشریشیا کلی هستند که یکی از مهمترین عوامل مسمومیت های غذایی به شمار می فرایند.

راه چاره های طبیعی و خانگی برای دفع مگس ها

برای کاهش جمعیت مگس ها در آپارتمان خود و جلوگیری از خطر ابتلا به بیماری، می توانید راه چاره های خانگی ذیل را امتحان کنید.

تله ظرفی: یک راه خوب برای از بین بردن این موجودات، ایجاد یک دام است. یک گلدان را با حدود یک اینچ سرکه سیب پر کنید و سپس چند قطره صابون مایع با عطر گل را اضافه کنید. دهانه گلدان را با یک پلاستیک بپوشانید و سپس پلاسیک را با یک نوار یا بند محکم کنید. سوراخ های را بر روی پلاستیک ایجاد کنید، به اندازه ای که مگس به راحتی بتواند وارد گلدان گردد. بوی صابون مگس ها را به خود جلب می نماید و مگس وارد دام می گردد، اما در همانجا گرفتار سرکه خواهد شد.

تله میوه: این تله مگس های میوه را هدف قرار می دهد، اما می تواند انواع دیگر مگس را نیز جلب کند. یک تکه میوه را در حدود یک اینچ برش دهید. آن را درون یک کاسه قرار دهید به نحوی که قسمت بریده شده به سمت بالا باشد. کاسه را با بسته بندی پلاستیکی بپوشانید و آن را با نوار یا باند لاستیکی محکم کنید. از یک خلال دندان برای ایجاد سوراخ ها در بالا بهره ببرید و سپس آن را در یک قسمت از آشپزخانه قرار دهید.

3. پروانه ها

پروانه ها معمولاً در آشپزخانه ها و گوشه های خانه ها یافت می گردد. این حشرات شبانه در تاریکی شب به درون خانه وارد می شوند و تخم های میکروسکوپی خود را در آرد، غلات، حبوبات، دانه ها و غذای حیوانات خانگی خشک می گذارند. خطر اصلی پروانه ها این است که آن ها غذای شما را خراب می نمایند. وقتی این حشران بر روی غذا های ما می نشینند، پوست، مدفوع و بخش هایی از بدن آن ها بر روی غذا می ماند که این امر مواد غذایی را آلوده می نماید.

راه چاره های طبیعی و خانگی برای دفع پروانه ها

احتمالاً در حال حاضر به فکر این هستید تا از این پس غذا های خود را از آلودگی دور کنید و پروانه ها را دفع کنید. اما باید توجه داشته باشید که استفاده از محلول های شیمیایی می تواند خطرناک باشد، بنابراین یافتن یک راه چاره طبیعی بهترین روش برای درمان این حشرات است. پس بهتر است راه چاره های ذیل را امتحان کنید.

ظروف و کیسه های خود را پاک کنید: در خصوص پروانه ها، پیشگیری بهترین تاکتیک است. این پروانه ها معمولاً در ظروف و جعبه ها مشاهده می شوند و می توانند به وسیله قوطی و کیسه های غذای خشک خریداری شده، راه خود را به داخل منزل باز نمایند. پاک کردن قوطی ها و کیسه های خرید با یک دستمال نم دار و صابون، مانع از پخش شدن آن ها به بقیه مواد غذایی می گردد.

استفاده از برگ بو: یک روش طبیعی برای جلوگیری از پروانه ها، قرار دادن برگ های بو در تمام کابینت های آشپزخانه است. این برگ ها مانع از تکثیر این حشرات در آشپزخانه شما می شوند.

4. سوسک ها

سوسک ها از جمله شایع ترین حشرات خانگی ناخواسته هستند و در سراسر دنیا یافت می گردد. آن ها می توانند به وسیله سوراخ ها و ترک های کوچک در دیوار ها یا لوله ها، راه خود را به داخل آپارتمان شما بیابند. سوسک ها در فضا های باریک پناه می برند، بنابراین اغلب در زیر کمد ها و در کشو های تاریک یافت می شوند. سوسک ها نیش نمی زنند، اما ثابت شده است که باعث مسائل سلامتی می شوند. پوست و ضایعات آن ها می تواند باعث ایجاد آلرژی یا علائم آسم در انسان گردد.

راه چاره های طبیعی و خانگی برای دفع سوسک ها

ممکن است سموم دفع آفات، خانه شما را از این حشرات خلاص کند، اما این سموم می تواند برای سلامتی انسان نیز مضر باشد. بجای آن می توانید این راه چاره های طبیعی را برای رهایی از سوسک ها امتحان کنید.

دام بطری: کف یک بطری قدیمی را با چیزی چسبنده مانند شربت یا کره بادام زمینی که سوسک ها را به خود جلب کند، پر کنید. سپس قسمت داخلی و بالای بطری را با روغن پخت و پز چرب کنید (توجه داشته باشید قسمت بیرونی بطری را چرب نکنید). سوسک ها به سمت محتویات شیرین کشیده می شوند، اما داخل بطری گیر می نمایند، زیرا نمی توانند از دیوار های لغزنده بالا بیایند.

نعناع گربه ای: این گیاه یک روغن با بوی بسیار قوی ایجاد می نماید که گربه ها آن را دوست دارند، اما سوسک ها از آن متنفر هستند. گلدان های کوچک از این گیاه را در مکان هایی که سوسک ها را مشاهده کردید قرار دهید. این گیاه باعث فرار سوسک ها از خانه شما می گردد.

ب) حشرات خانگی موجود در اتاق خواب

اتاق خواب مکانی است که شما در آن آرامش و استراحت را تجربه می کنید و البته دوست ندارید که این آرامش را حشراتی کوچک بر هم بزنند. اما باید بدانید که حتی اتاق خواب شما نیز ممکن است مورد حمله حشرات قرار گیرد. در ادامه با برخی از حشراتی که ممکن است به اتاق خواب شما برسند و راه های طبیعی دفع آن ها آشنا خواهید شد.

1. کک ها

کک ها جزو حشرات خانگی معمول هستند، به خصوص برای کسانی که حیوانات خانگی دارند. این موجودات ریز که می توانند برای چند هفته تا چند ماه زنده بمانند، به راحتی فراوری مثل می نمایند و حتی یک کک می تواند به راحتی منزل شما را فرا گیرد. کک ها می توانند حتی با یک پا نیز پرش نمایند، بنابراین معمولاً با پریدن روی افراد یا حیوانات خانگی گسترش می یابد. نیش کک ها در میان حیوانات خانگی بسیار شایع تر از انسان هاست، اما در هر صورت این نیش ها معمولاً باعث خارش بیش از حد می شوند. در برخی مواقع، نیش کک همچنین می تواند منجر به عفونت یا واکنش آلرژیک گردد.

راه چاره های طبیعی و خانگی برای دفع کک ها

از آنجا که حیوانات اهلی هدف اصلی این آفات هستند، مهم است که یک روش طبیعی برای خلاص شدن از شر آن ها که پیدا کنید.

اسپری گیاهی کک: برای از بین بردن کک ها به روشی غیر سمی، سعی کنید اسپری گیاهی ضد کک بسازید. با خالی کردن کل خانه و شستن همه وسایل در با آب گرم آغاز کنید. سپس 4 فنجان سرکه، 2 لیوان آب، 4 قاشق آب لیمو و 2 قاشق فندق افسونگر را در یک بطری اسپری دو لیتری مخلوط کنید. آن را در همه جای آپارتمان از جمله فرش، مبلمان و تخت حیوان خانگی اسپری کنید.

نمک: نمک قادر است کک ها را دچار کم آبی کند و آن ها را بکشد. نمک پودر شده را روی فرش ها بپاشید. یک روز بگذارید بماند و سپس آن را پاک کنید.

رزماری و اسپری لیمو: با جوشاندن 4 فنجان آب آغاز کنید و سپس آن را از روی حرارت بردارید. 6 عدد لیمو ریز خرد شده، برگ رزماری خرد شده و 3-4 قطره روغن شمعدانی را اضافه کنید. محلول را بپوشانید و بگذارید یک شب بماند. روز بعد، محلول را صاف نموده و ترکیب صاف شده را در یک بطری اسپری بریزید. این محلول طبیعی را در سرتاسر خانه خود اسپری کنید تا کک ها را دفع کند.

2. ساس ها

ساس ها حشراتی آزار دهنده و تاسف آور هستند که به طور معمول در اتاق خواب یافت می شوند. آن ها به اندازه ای کوچک هستند که می توانند به راحتی در چمدان ها، جعبه ها و کفش ها، در کنار هم قرار بگیرند. به همین دلیل، معمولاً در تابستان وقتی افراد تمایل بیشتری به سفر دارند، پیدا می شوند. ساس ها هیچ بیماری را منتقل نمی نمایند، اما از خون انسان تغذیه می نمایند. نیش آن ها معمولاً صدمه نمی زند، اما علائم خارش خفیف و کبودی روی پوست باقی می گذارد.

راه چاره های طبیعی و خانگی برای دفع ساس ها

برخی اوقات ممکن است مدت زمان کمی برای برنامه ریزی در جهت دفع ساس ها از خانه داشته باشید، یا ممکن است نخواهید از مواد شیمیایی سمی برای تمیز کردن تخت خواب خود بهره ببرید. در این شرایط، راه چاره های خانگی برای دفع ساس ها جواب می دهد.

استفاده از بخارشور یا سشوار: ساس ها و تخم های آن ها هنگام قرار دریافت در معرض دمای زیاد کشته می شوند. استفاده از بخار شور در مناطقی که ساس ها را مشاهده کردید، آن ها را در دمای بالاتر از 140 درجه فارنهایت قرار می دهد. اگر بخار شور ندارید، سعی کنید از سشوار برای تمیز کردن مناطق مورد نظر بهره ببرید.

جوش شیرین: جوش شیرین باعث جذب رطوبت موجود در محیط می گردد و ساس ها را می کشد. در منطقه و فضا هایی که ساس وجود دارد، جوش شیرین بپاشید. بگذارید یک ساعت بماند و بعد آن را تمیز کنید. هر چند روز یکبار این فرایند را تکرار کنید تا مطمئن شوید تمام ساس ها از میان رفته اند.

ج) حشرات خانگی موجود در دیگر نقاط خانه

قطعاً این ها تمام حشراتی نیست که در خانه می توان آن ها را یافت و حشرات دیگری نیز هستند که در خانه های ما حضور دارند. اگرچه ما اغلب این آفات را نمی بینیم، اما گاهی اوقات می توانیم صدای آن ها را بشنویم و یا اثرات آن ها را در خانه مشاهده کنیم.

1. جیرجیرک ها

جیرجیرک های خانگی، گونه ای از حشرات هستند که اغلب در خانه ها دیده می شوند. همانطور که از نام این حشرات پیداست، آن ها در خانه یافت می شوند و به محیط های گرم و مرطوب کشیده می شوند. اگرچه جیرجیرک ها مضر نیستند، اما صدای بلند آن ها کافی است تا شما را دیوانه کند. در واقع این صدای جیر جیر که این حشرات فراوری می نمایند، یک تماس برای جفت گیری است و این به معنای حضور بیشتر این حشرات در آینده است.

راه چاره های طبیعی و خانگی برای دفع جیرجیرک ها

اگر در آپارتمان خود جیرجیرک دارید و می خواهید هر چه سریع تر از شر آن ها خلاص شوید تا آرامش بیشتری کسب کنید، می توانید راه چاره های خانگی ذیل را امتحان کنید.

تله شیره: با پر کردن نیمی از یک شیشه با شیره یا شهد شیرین، یک تله درست کنید. بوی شیره جیرجیرک ها را فریب می دهد و بافت چسبنده آن ها را به دام می اندازد.

اسپری فلفل: با جوشاندن 2 فنجان آب و اضافه کردن نصف فنجان فلفل قرمز یا پودر فلفل قرمز (یا سس فلفل)، یک اسپری درست کنید. مایع را صاف نموده و سپس 2 فنجان آب دیگر اضافه کنید. محلول را درون یک بطری اسپری قرار داده و محیط بیرونی خانه خود را اسپری کنید تا جیرجیرک ها را دور نگه دارد. از این اسپری در داخل منزل استفاده نکنید، زیرا رنگ قرمز آن ممکن است مبلمان یا فرش را لکه دار کند.

2. عنکبوت ها

یکی دیگر از حشرات معمول خانگی که احتمالاً می خواهید از شر آن ها خلاص شوید، عنکبوت ها هستند. تقریباً 4000 گونه عنکبوت وجود دارد که برخی از آن ها بیشتر از سایر گونه ها در خانه شما دیده می شوند. بسته به نوع، عنکبوت ها می توانند بی ضرر یا سمی باشند. انواع بی ضرر اگر چه به خودی خود خطری ندارند، اما باعث گسترش حضور عنکبوت ها در سرتاسر خانه شما می شوند. اما گونه های سمی این حشره نیز متفاوت هستند و گزش برخی از آن ها تنها ایجاد خارش می نماید، اما برخی انواع نادر نیز هستند که می توانند کشنده باشند.

راه چاره های طبیعی و خانگی برای دفع عنکبوت ها

با سردتر شدن هوا، ظاهراً عنکبوت ها در خانه افزایش می یابند و این ممکن است شما بیشتر به سمت دفع آن ها بکشد. برای دفع این حشرات نیز راه های ساده ای وجود دارد.

مرکبات: عنکبوت ها با رایحه مرکبات دفع می شوند. سعی کنید پوست مرکبات را به کنار تخته ها، چهارچوب های پنجره و قفسه های کتاب، بمالید. این کار باعث می گردد خانه شما بوی خوبی داشته باشد و البته عنکبوت ها را از آن دور نگه دارد.

اسپری عنکبوتی خانگی: با مخلوط کردن آب و چند قطره روغن گیاهان خاص، اسپری ضد عنکبوتی درست کنید. رایحه های دفع عنکبوت شامل اکالیپتوس، سیترونلا، اسطوخودوس، نعناع، درخت چای، دارچین، مرکبات و سرو است. این محلول را در مناطقی که عنکبوت را پیدا می کنید، اسپری کنید، به خصوص هنگامی که باران یا هوای سرد وجود داشته باشد.

3. موریانه ها

بیش از 40 گونه موریانه وجود دارد که بیشتر آن ها شبیه به هم هستند. این حشرات بی صدا از مواد گیاهی مبتنی بر سلولز تغذیه می نمایند و این همان چیزی است که در همه خانه های ما یافت می گردد. این حشرات برای انسان خطری ندارند، اما تهدیدی برای ساختار آپارتمان و مبلمان شما محسوب می شوند. اگر موریانه در خانه شما یافت گردد، ممکن است احتیاج به کار های دیگری علاوه بر دفع آنها، همچون تعمیرات داشته باشید.

راه چاره های طبیعی و خانگی برای دفع موریانه ها

مهم است که شما سعی کنید به محض مشاهده موریانه در خانه خود، از شر این آفات خلاص شوید. در اینجا چند روش خانگی برای رهایی از موریانه ها آورده شده است.

مقوای مرطوب: موریانه ها عاشق آب و سلولز هستند، یعنی دقیقاً همان مقوای مرطوب است. تکه هایی از مقوا مرطوب را در مناطقی که مشکوک به وجود موریانه هستند قرار دهید. وقتی موریانه روی مقوا مستقر شد، قطعه را بگیرید و آن را بسوزانید. این فرایند را تا زمان برطرف اشکالات تکرار کنید.

نور خورشید: موریانه ها نه تنها در مکان های تاریک و مرطوب رشد می نمایند بلکه در واقع می توانند در اثر نور خورشید و گرما بمیرند. اگر مبلمان شما موریانه دارد و در یک شهر آفتابی زندگی می کنید، آن را در یک روز گرم بیرون بیاورید. اگر موریانه ها در خانه شما هستند، سعی کنید چراغ های UV را در آن منطقه تنظیم کنید.

د) حشرات خانگی موجود در حمام

بسیاری از حشرات به نقاط مرطوب جذب می شوند، بنابراین حمام شما می تواند پناهگاه مناسبی برای آن ها باشد. برای جلوگیری از نفوذ حشرات به حمام، حتماً سطوح مرطوب را همواره خشک کنید و در هنگام دوش دریافت فن خود را روشن نگه دارید.

1. بید کاغذ ها

بید کاغذ ها که به پارامیت ها و کوسه های فرش نیز معروف هستند، در واقع حشرات کوچکی هستند که از نظر ظاهری به رنگ نقره ای و بیضی شکل می باشند. آن ها معمولاً در مناطق مرطوب مانند حمام و زیرزمین یافت می شوند. این حشرات در پنهان شدن بسیار خوب هستند و گاهی اوقات ساکنین خانه متوجه وجود چنین حشراتی در خانه نمی شوند. بید کاغذ ها برای انسان خطرناک نیستند، اما می توانند به یک ملک آسیب برساند. این حشرات از پلی ساکارید ها تغذیه می نماید که در چسب ها، اتصالات کتاب و فرش یافت می گردد. این بدان معنی است که آن ها معمولاً قفسه های کتاب، کار های هنری و سایر تزئینات خانگی را تخریب می نمایند.

راه چاره های طبیعی و خانگی برای دفع بید کاغذ ها

توجه داشته باشید که بدون استفاده از مواد شیمیایی سمی نیز می توان حمام خود را تمیز نگه داشت. در اینجا چند روش ساده برای خلاص شدن از بید کاغذ ها ارائه شده است که می توانید امتحان کنید.

تکه های درخت سدر: بید کاغذ ها بوی سدر را دوست ندارند. تکه های از چوب درخت سدر را در جا هایی قرار دهید که این حشرات را در آن جا مشاهده کردید. اگر تکه های سدر مرطوب یا پلاسیده شد، حتماً آن ها را جایگزین کنید.

تله شیشه ای: قسمت بیرونی یک شیشه را با نوار بپوشانید و چند تکه نان را درون آن قرار دهید. ظرف را در محلی که بید کاغذ ها را مشاهده نموده اید قرار دهید. یک شب بگذارید آنجا بماند. بید کاغذ ها قادر به بالا رفتن از بافت خشن نوار هستند، اما وقتی وارد شیشه شدند دیگر قادر به بالا رفتن از شیشه صاف نیستند و درون آن گیر خواهند افتاد.

منبع: فرارو

به "انواع حشرات خانگی و بهترین راه های دفع حشرات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع حشرات خانگی و بهترین راه های دفع حشرات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید