ادامه اعتراضات در شیلی ، مادرید به دنبال میزبانی اجلاس تغییرات اقلیمی به جای سانتیاگو

به گزارش وبلاگ آرمان، یک منبع دولتی اسپانیا به رویترز گفت که این کشور به دنبال انصراف شیلی از میزبانی اجلاس تغییرات آب و هوایی به دلیل اعتراض های خیابانی احتمالا میزبان کوپ 25 (COP25) خواهد شد.

ادامه اعتراضات در شیلی ، مادرید به دنبال میزبانی اجلاس تغییرات اقلیمی به جای سانتیاگو

به گزارش یورونیوز، دولت اسپانیا پیش از این روز پنجشنبه، 31 اکتبر (9 آبان) در بیانیه ای گفت که پدرو سانچز، نخست وزیر آماده است هر آنچه که میزبانی این اجلاس در مادرید احتیاج دارد، انجام دهد. دولت اسپانیا تصمیم قطعی برای میزبانی این اجلاس را در روز دوشنبه آینده می گیرد.

همزمان سباستین پینیه را، رئیس جمهوری شیلی به پیشنهاد سانچز برای میزبانی اجلاس تغییرات آب و هوایی در اسپانیا در همان تاریخ های پیش بینی شده بین 2 تا 13 دسامبر اشاره نمود و اضافه کرد: امیدوارم این پیشنهاد سخاوتمدانه نخست وزیر اسپانیا بیانگر راه چاره باشد. ما این اطلاعات را با مقام های سازمان ملل در میان گذاشته ایم.

از سوی دیگر، دولت محافظه کار شیلی روز پنجشنبه با مخالفان دیدار کرد تا از بحرانی که حدود دو هفته است این کشور را درگیر نموده است بیرون بیاید. معترضان همچنان در سانتیاگو پایتخت شیلی به اعتراض های خود ادامه می دهند.

هزاران شیلیایی روز گذشته، بار دیگر به میدان پلازا ایتالیا که مرکز اعتراض ها در سانتیاگو است، برگشتند. بعضی همزمان با هالووین چهره های خود را نقاشی و بعضی دیگر نیز به سمت پلیس سنگ پرتاب کردند و فریاد قاتلان، قاتلان سر دادند که به 20 کشته ناآرامی های اخیر اشاره می کرد. پلیس نیز با پرتاب گاز اشک آور معترضان را متفرق کرد.

از سوی دیگر آلوارو الیزالد، رهبر حزب سوسیالیست شیلی، حزب اصلی مخالف دولت در خاتمه جلسه با رئیس جمهور محافظه کار گفت که دولت هنوز برای شنیدن خواسته های شهروندان آماده نیست. هرالدو مونوز، رهبر حزب چپگرای دموکراسی نیز گفت که در حال حاضر پیغام روشنی برای گفت وگو و مذاکره مشاهده نمی کند.

اعتراض ها در شیلی پس از آن شروع شد که دولت بهای بلیت مترو را از 800 به 830 پزو (معادل 1.04 یورو) افزایش داد. این دومین افزایش بهای بلیت در امسال میلادی محسوب می شد که نقطه شروع اعتراض ها شد.

از زمان شروع ناآرامی ها، اعتراضات از سطح خواسته های اولیه فراتر رفته و معترضان خواستار اصلاحات جدی مالی و سیاسی شده اند.

آدینه هفته گذشته بیش از یک میلیون نفر از مردم شیلی در پایتخت این کشور به خیابان ها آمدند که بزرگترین تظاهرات مردمی از زمان شروع ناآرامی ها در این کشور آمریکای جنوبی ارزیابی شده است. در پی این تظاهرات میلیونی، رئیس جمهوری شیلی گفت که پیغام مردم را شنیده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "ادامه اعتراضات در شیلی ، مادرید به دنبال میزبانی اجلاس تغییرات اقلیمی به جای سانتیاگو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه اعتراضات در شیلی ، مادرید به دنبال میزبانی اجلاس تغییرات اقلیمی به جای سانتیاگو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید