آغاز استفاده از ساز و کار فروش تعهدی در بورس و فرابورس

به گزارش وبلاگ آرمان، امروز برای نخستین بار ابزار فروش تعهدی بر روی 5 نماد بورسی و 3 نماد فرابورسی با هدف افزایش نقدشوندگی سهام آغاز شد.

آغاز استفاده از ساز و کار فروش تعهدی در بورس و فرابورس

به گزارش گروه مالی وبلاگ آرمان، رونمایی از ساز و کار فروش تعهدی امروز 4 اسفند ماه با حضور علی صحرایی مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران، حسن امیری معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و امیر هامونی مدیر عامل فرابورس برگزار گشت؛ بنابراین گزارش، این مراسم که در سالن آمفی تئاتر ساختمان سعادت آباد برکزار شد در فضای مجازی و آنلاین در کانال آپارات رسمی بورس اوراق بهادار تهران منتشرشد.

در ابتدای مراسم دکتر صحرائی ضمن تشکر از حضار محترم با اشاره به لغو مراسم حضوری به دلیل شرایط موجود و حفظ رعایت سلامت و بهداشت شهفرایندان و اجرای مراسم به صورت نمادین در فضای مجازی گفت: ساز و کار فروش تعهدی در راستای سلسله ابزار های نوین بازار سرمایه که بورس تهران هم در آن مشارکت داشته آغاز شده است، چنانچه در سال گذشته ابزار آینده سبد سهام و کارکرد آینده شاخص را داشتیم و در سال قبل از آن اختیار معاملات راه اندازی شد و امسال هم ابزار فروش تعهدی را به بازار سرمایه اضافه می کنیم که با اضافه شدن این ابزار جعبه ابزار های کلاسیک بازار سرمایه کامل خواهد شد.

مدیر عامل بورس اوراق بهادار تهران ادامه داد: لازم می دانم که از تمام اهالی بازار سرمایه و خارج از بازار سرمایه که در فراهم آوردن این ساز و کار و بستر مقرراتی آن کمک و اهتمام ویژه داشته اند تشکر کنم و به ویژه از شخص ریاست محترم و اعضای هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار که ضمن طرح و پیشنهاد ایده ساز و کار فروش تعهدی، بستر لازم مقرراتی را برای اجرای آن فراهم کردند، همچنین تشکری ویژه از اعضای محترم کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار دارم که پویایی فقه شیعه را در این ابزار به نمایش گذاشتند.

علی صحرائی ضمن قدردانی از حوزه های مختلف بویژه بخش های آی تی سازمان بورس اوراق بهادار، سپرده گذاری، واحد های مختلف داخل شرکت بورس تهران از جمله بخش های تحقیقات توسعه، بخش مدیریت ارزیابی های نوین در معاملات بازار، بخش عملیات بازار، بخش توسعه و فرهنگسازی، روابط عمومی و امور بین الملل که برای اجرایی و عملیاتی شدن این ابزار در بازار سرمایه اقدامات و تلاش ویژه ای داشته اند، گفت::

ساز و کار فروش تعهدی که در دنیا به نام فروش استقراضی یا Short Selling شناخته شده است و در اغلب بورس های دنیا به جز منطقه ما مورد استفاده قرار می گیرد، معاملات آن در بورس هایی مانند بورس شن زن که 800 نماد از 2000 نماد آن از عملیات فروش استقراضی استفاده کرده و در سال 2018 بنا بر آمار های ارائه شده 16 درصد معاملات بورس شن زن از طریق ساز و کار فروش استقراضی اجرا شده است، همچنین در بورس های تایلند و بخصوص ژاپن که در سال 2020 پنج درصد معاملات از طریق همین ساز و کار اجرا شده است.

صحرایی ادامه داد: عمده تفاوت موجود این ابزار با دیگر ابزار های مالی در این است که تا به امروز در بازار سرمایه ایران از محل افزایش قیمت دارایی های مالی سرمایه گذاران منتفع می شدند و حال با سازوکار فروش تعهدی علاوه بر پوشش ریسک، امکان انتقاع و سودآوری از محل ریزش قیمت سهام و دارایی مالی موردنظر نیز که تحت این سازوکار است، وجود دارد.

حسن امیری معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس نیز در مراسم رونمایی از ابزار فروش تعهدی با اشاره اینکه از مهم ترین اهداف راه اندازی ابزار فروش تعهدی، بهبود شرایط نقدشوندگی سهام در بازار سرمایه کشور است، گفت: در حال حاضر موقعیت بسیار مناسبی در بازار سهام تشکیل شده و شرکت ها باید از این فرصت در جهت دستیابی به سودآوری بیشتری استفاده کنند.

در این میان یکی از مهمترین موارد این است که شرکت هایی که در گذشته عرضه اولیه سهام داشتند، مجدد اقدام به عرضه اولیه سهام خود کنند. به این ترتیب نقدشوندگی سهم افزایش خواهد یافت و هم کرسی هیات مدیره در شرکت حفظ می شود.

امیری در ادامه اضافه نمود: در حال حاضر شاهد ورود نقدینگی جدید و مناسبی به بازار هستیم. نکته مهم در این میان این است که شرکت ها و سهامداران عمده از فرصت ایجاد شده استفاده کنند و شرکت ها را توانمند کنند.

وی در ادامه یکی از راه چاره های مناسب را افزایش سرمایه بیان کرد و اضافه نمود: با توجه به نقدینگی موجود در بازار افزایش سرمایه شرکت ها صورت گیرد و شاهد تداوم سودآوری شرکت ها باشیم. به عبارت دقیق تر بحث افزایش سرمایه امکان خوبی برای تداوم سودآوری و افزایش سودآوری شرکت ها به دنبال دارد.

امیری ادامه داد: در این راستا افزایش سرمایه از طریق سلب حق تقدم و صرف سهام یکی از مهمترین موارد خواهد بود. برای عملیاتی شدن این موضوع در یک ماه گذشته جلساتی برگزار گشتو برخی شرکت ها اعلام آمادگی برای استفاده از این نوع افزایش سرمایه دارند. این امر سبب می شود تا منابع به طور مستقیم به شرکت ها تزریق شود و به تبع منابع خوبی و به سرعت وارد شرکت ها خواهد شد.

امیری افزایش سهام شناوری از یکی دیگر از موارد بیان کرد و اضافه نمود: فرصت ایجاد شده سبب خواهد شد شرکت ها تعهد خود را در زمینه افزایش سهام شناوری و رسیدن به حد نصاب ها رعایت کنند.

وی در ادامه عرضه اولیه مجدد شرکت ها را نیز مدنظر قرار داد و گفت: همچنین شرکت های فعال در بازار می توانند از این امکان هم استفاده کنندکه بازهم عرضه اولیه مجدد داشته باشند. به طوری که بنگاه هایی که قبلا عرضه اولیه شدند با روش بوک بیلدینگ مجدد عرضه شوند. این امر سبب می شود تا هم کرسی هیات مدیره حفظ شود و هم میزان سهام شناوری شرکت ها افزایش یابد.

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس در ادامه با اشاره به اینکه سازمان بورس همواره 2 کارکرد مهم را در طراحی و راه اندازی ابزار ها از جمله افزایش شفافیت و بهبود نقدشوندگی را مد نظر دارد؛ در زمینه شفافیت طی دو سال گذشته با همکاری ناشران، اطلاع رسانی به موقع، بسیار بهتر شده است، اما از آنجا که شفافیت حد و مرز ندارد تلاش داریم علاوه بر انتشار به موقع اطلاعات روی کیفیت گزارش دهی نیز کار کنیم و از برنامه های سال آینده سازمان بورس تمرکز روی این موضوع است.

وی در ادامه اضافه نمود: در خصوص نقدشوندگی نیز با اصلاحاتی که طی سال های گذشته در دستورالعمل ها اتفاق افتاده است فرایند بسته و بازگشایی نماد ها بهبود یافته و شاهد توقف طولانی مدت نماد ها نیستیم. با فروش تعهدی شرایط مناسب تری در زمینه نقدشوندگی خواهیم داشت.

به گفته امیری، در حال حاضر هدف از آغاز به کار این ابزار با 8 نماد این است که هم سرمایه گذاران با این روش آشنا شوند و هم اصلاحات لازم روی فروش تعهدی به مرور انجام شود.

امیر هامونی مدیرعامل فرابورس ایران در زمینه آغاز به کار فروش تعهدی در بازار سهام گفت: ابزار های مالی اسلامی طی چندین سال توسط ارکان بازار سرمایه راه اندازی شده و به رونق رسیده و جزو ابزار های تمدن ساز قرار گرفته است. حال امروز شاهد آغاز به کار یکی از جدیدترین این ابزار یعنی فروش تعهدی هستیم. یکی از ویژگی های ابزار ها فروش تعهدی این است که تنها مختص سهم نیست بلکه اوراق را نیز شامل می شود.

به گفته هامونی، این ابزار می تواند ابزاری مناسب در زمینه پیش بینی فرایند های افزایش نرخ سود در بازار بین بانکی، بازار صکوک درنظر گرفته شود و به عنوان ابزاری مناسب در کمک به صندوق های سرمایه گذاری باشد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تلاش شد که نمادی از بازار پایه نیز در این ابزار قرار گیرد، گفت: در بازار پایه هم این فرصت را داریم تا از این ابزار استفاده شود و به زودی نمادی از بازار پایه به این فهرست اضافه خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "آغاز استفاده از ساز و کار فروش تعهدی در بورس و فرابورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز استفاده از ساز و کار فروش تعهدی در بورس و فرابورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید